İHD’den Hakkari'de uyuşturucu kullanımı ile ilgili rapor İHD’den Hakkari'de uyuşturucu kullanımı ile ilgili rapor

Hakkari Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada,"

TOPLUM YARARINA PROGRAMI (TYP) HAKKINDA DUYURU

BAŞVURU BAŞLAMA TARİHİ: 25.03.2024

BAŞVURU BİTİŞ TARİHİ         : 29.03.2024

KONTENJAN                          : 2000 (İKİ BİN) KİŞİ

ALIM YÖNTEMİ                     : LİSTE

 Hakkari genelinde uygulanmak üzere toplam 2000 kişiye yönelik düzenlenecek Toplum Yararına Programı (TYP) için katılımcı başvuruları 25.03.2024-29.03.2024 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvuru şartları aşağıda belirtilmiştir.       

       Katılım Şartları

 1. Kuruma kayıtlı işsiz olmak
 2. 18 yaşını tamamlamış olmak
 3. Emekli ve malul aylığı almamak
 4. Öğrenci olmamak, uzaktan eğitim öğrencileri ve okul donduranlar da başvuramaz (Açık lise ve açık öğretim öğrencileri hariç)
 5. Herhangi bir yerde SGK’lı olarak çalışmıyor olmak.
 6. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilir. Aynı yıl içinde başlayan FARKLI programlara da aynı adreste oturan birden fazla kişi katılamaz.
 7. Öncelikle başvuranlar arasından hane halkı geliri sıfır olan, bu gruptan yeteri kadar müracaat olmadığı takdirde ADNKS Sistemine göre aynı adreste oturanların toplam kazançlarının net asgari ücretin bir buçuk katına (25.503,18 TL) kadar geliri olanlar arasından katılımcı seçimi olacaktır.
 8. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS)göre aynı adreste oturanların programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin bir buçuk katını (25.503,18 TL) aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz.
 9. Katılımcıların genel programlardan yararlanma süresi yirmi dört aydan dokuz aya düşürülerek sınırlı kamu kaynaklarıyla daha fazla kişinin programlardan yararlanması amaçlanmıştır. Bununla birlikte 27.09.2017 tarihinden sonra programlardan 9 ay ve daha fazla süreyle faydalanan kişilerin azami yararlanma hakkını tamamladığı kabul edilmiştir. Mezkur tarihten sonra 9 aydan az yararlanan kişiler programdan 9 aydan kalan süreleri kadar yararlanabileceklerdir.
 10. TYP başvuru ve katılım şartları yönünden yapılacak kontroller sonucunda TYP’ye katılma hakkı kazanılacaktır. TYP ilanında katılım şartlarının sağlanmadığının program başladıktan sonra tespit edilmesi halinde katılımcının programdan ayrılışı yapılarak hakkında 24 ay süre ile yasaklılık ayrıca TYP mevzuatında belirtilen mali yaptırımlar uygulanacaktır. Güvenlik sorgusu sonucu olumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi programdan çıkarılırlar.
 11. Tek proje üzerinden başvurular alınacak olup, bu nedenle ilçelerden müracaatlarda aynı projeye yapılacaktır.
 12. Müracaatlar www.iskur.gov.tr, e-devlet portalı İŞKUR sekmesi üzerinden, ALO170, Android ve İOS cihazlar için İŞKUR uygulamasından ve İl Müdürlüğümüzden alınacaktır.
 13.  Katılımcılar yukarda belirtilen tüm şartları taşımak zorundadır. Başvurusu süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınmayacaktır. Program 01.05.2024 tarihinde başlayacak 25.10.2024 tarihinde sona erecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

NOT: Proje tek proje olup, Hakkâri Valiliği üzerinden yürütülecektir..

 Dolayısıyla İl Merkezi ve ilçelerinde ikamet eden vatandaşlar sistemde aynı projeye başvuracaklardır
 İlçe ve kurum dağılımları, henüz ilçelerin ihtiyaçları tamamlanmadığı için daha sonra belirlenecektir..