Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Hakkari Belediyesi'ne 3 Haziran’da İçişleri Bakanlığı kararıyla kayyım atamasına karşı tepkiler sürüyor. Hakkari Valiliği önünde 25 Haziran’da “iradeye saygı” şiarıyla başlatılan nöbet eyleminin üçüncü gününde Wan’ın Westan (Gevaş) ve Mûş’in Milazgir (Malazgirt) ilçesinden gelen gruplar devraldı. Kentte gelen heyeti DEM Parti Colemêrg milletvekili Onur Düşünmez, DEM Parti Colemêrg İl Örgütü yöneticileri kent merkezinde bulunan defterdarlık önünde karşıladı. 

Hakkari'de aile içi kavga: 1 ölü 1 yaralı Hakkari'de aile içi kavga: 1 ölü 1 yaralı

Alkışlarla karşılanan 2’nci grup kent merkezinde bulunan valiliğin önüne kadar, Kürtçe yazılı “Tecridi kıracağız, kayyımı göndereceğiz” pankartı ve “kayyıma geçit yok” yazılı önlüklerle yürüdü. Yürüyüşte sık sık, “Colemêrg warê me, şaredarî karê me”, “Hakkari uyuma iradene sahip çık”, “Direne direne kazanacağız”, “Colemêrg ya me ye, şaredarî ya me ye”, “Bijî berxwedana Colemêrg” ve “berxwedan jiyan e” sloganları attı.  

'HUKUKSUZ TUTUMU KABUL ETMİYORUZ' 

Valilik önünde yapılan açıklamada konuşan DEM Parti Colemêrg İl Eşbaşkanı Kadir Şahin, eylemin çevre il ve ilçelerden gelen grupların katılımıyla kararlı bir şekilde sürdüğünü belirtti. Elbak Belediye meclis üyesi Mehmet Salih Özdemir, Kayyım gaspına karşı ses çıkarmak için geldiklerini ve sonuç alana dek eylemlerini sürdüreceklerini söyleyerek, “Kayyımların haksız ve hukuksuz tutumunu kabul etmiyoruz” dedi. 

Konuşmaların ardından her iki grup, “direne direne kazanacağız” ve “Colemêrg warê me şaredarî karê me” sloganlarıyla il örgütüne kadar yürüdü.

Kaynak: MA