Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Colemêrg Belediyesi'ne 3 Haziran’da İçişleri Bakanlığı kararıyla kayyım atamasına karşı 25 Haziran’da “İradeye saygı” şiarıyla başlatılan nöbet devam ediyor. 5’inci gününde belediye halk pazarı önünde geceleri süren nöbet eylemini Wan ve çevre ilçelerinden gelen seçilmişler devraldı. Kentte gelen heyeti DEM Parti Colemêrg Milletvekili Onur Düşünmez ve DEM Parti Colemêrg İl Örgütü yöneticileri karşıladı. Karşılamanın ardından kitle çarşı merkezine doğru, “Tecridi kıracağız, kayyımı göndereceğiz” pankartı ve “Kayyıma geçit yok” yazılı önlüklerle yürüdü. Yürüyüşte sık sık, “Colemêrg warê me, şaredarî karê me”, “Direne direne kazanacağız”, “Colemêrg ya me ye, şaredarî ya me ye” ve “Berxwedan jiyan e” sloganları attı.  

Yürüyüş ardından Şêx Seîd anması ve 15 Şubat 1999'da uluslararası komployla Türkiye’ye teslim edilerek İmralı Ada Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan hakkında verilen idam kararı ile ilgili açıklama yapıldı. Kürtçe basın metnini DEM Parti İl Eşbaşkanı Kadir Şahin, okudu.  

Kürtlere yönelik baskıların tarihçesine dikkat çeken Şahin, “Yüzyıllık zihniyet, Kürt toplumunun hafızasında derin bir tarihi yıkım yaratmaya çalışıyor. 29 Haziran, Kürt halkı ve Kürdistan için tarihi bir gündür. Şêx Seîd’in idamından 74 yıl sonra, 29 Haziran 1999 yılında Sayın Abdullah Öcalan'a idam cezası verildi. Elbette bu bir tesadüf değil! Bu Kürt halkının özgürlük arayışına açık bir mesajdır. Bu nedenle Şêx Said İsyanı sürecinin etkilerini ağır tecritle, cezaevlerindeki işkence sistemiyle, Kürt halkına yönelik imha ve inkar politikalarıyla hâlâ yaşıyoruz. Ne çökme planları, ne İstiklal Mahkemeleri, ne DGM kararları, nede iktidar mahkemelerinin ağır cezaları mücadelemizi durduramayacaktır. Özgürlük yolculuğumuzu sonlandıramayacaksınız. Faşizme, saldırılara, katliamlara, tecrit politikalarına karşı, iktidar anlayışına karşı mücadelemiz kesintisiz devam edecektir” dedi.

‘KENDİMİZİ YÖNETME TALEBİ EN DOĞAL HAKKIMIZ’

Yapılan açıklama ardından 2 gündür kentte eylemde olan grup eylemi yeni gruba devretti. 

İkinci grup adında konuşan DEM Parti Melezgir (Malazgirt) ilçe Eşbaşkanı Kemal Özer kayyımcı, imhacı ve inkarcı politikalardan korkmadıklarını belirterek, “Herkes iyi bilsin ki Kürt halkı olarak kimseden korkmuyor, saklanmıyor ve buradayız. Kendi kimliğimiz, dilimiz ve kültürümüzle kendimizi yönetmek bizim en doğal hakkımızdır. Hiç kimse ve hiçbir güç bu onurlu ve haklı taleplerimiz karşısında duramaz. Hiçbir güç bizi durduramaz. Buradayız, irademize sahip çıkıyoruz ve her dem burada olacağız” diye konuştu. 

Ankara'da tedavi gören Hakkarili Karay, yaşam mücadelesini kaybetti Ankara'da tedavi gören Hakkarili Karay, yaşam mücadelesini kaybetti

Yapılan konuşmaların ardından kitle DEM Parti İl Örgütü binasına doğru, “Berxwedan jiyan e” sloganlarıyla yürüdü.

Kaynak: MA