Hakkari'nin Gelişimi ve Kalkınması İçin 2024 Yılında Yapılan Toplantı

Hakkari’nin gelişimi ve kalkınması açısından önem taşıyan projelerin değerlendirildiği 2024 Yılı 2. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Ali Çelik başkanlığında, koordinasyon kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Hakkari-Çukurca Kara Yolunda Kaza Meydana Geldi.. 1 Yaralı Hakkari-Çukurca Kara Yolunda Kaza Meydana Geldi.. 1 Yaralı

Toplantıda Sunumlar ve Değerlendirmeler

Gerçekleşen toplantıda; İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, DSİ 174.Şube Müdürlüğü, Karayolları 114. Şube Şefliği ve Telekom Müdürlüğü kurumlarının sunumları gerçekleştirildi. Toplantıda; önceki dönem yatırımları ve 2024 yılı yatırımları, yatırımların ve sosyoekonomik gelişmelerin izlenmesi ve koordinasyon çalışmaları, sorunlar ve çözüm önerileri istişare edildi.

Yatırım Durumu ve Çalışmalar

Hakkari'de 2024 Yılı 1.dönem sonu itibariyle İl Yatırım Takip Sisteminde toplam tutarı 49 Milyar 142 Milyon 288 Bin 215 TL olan 165 projenin aktif olarak kayıtlı olduğu ve hâlihazırda izlendiği, bu projelerin gerçekleşmesi için önceki yıllar 15 Milyar 468 Milyon TL, yılı harcaması 398 Milyon 243 Bin TL olmak üzere toplam 15 Milyar 867 Milyon 77 Bin TL harcama yapıldığı, %32,29 oranında nakdi, %32,78 oranında fiziki gerçekleşme sağlandığı, 2 Milyar 506 Milyon TL olan yılı ödeneğinden 398 Milyon 243 Bin TL harcandığı ve yılı harcama oranının %15,89 olarak gerçekleştiği belirtilmiştir.

Proje Analiz ve Tarihi Alan Çalışmaları

Toplantıda ayrıca projelerin durum bazında, ilçe bazında, belediye bazında, sektör bazında ve yatırımcı kuruluş bazında dağılımlarına ilişkin analizler incelendi. Ayrıca Vali Ali Çelik'in talimatları doğrultusunda Mir Kalesinin ve Şemdinli Kelat Sarayının tarihi dokusunun ortaya çıkarılması ve turizme kazandırılmasına yönelik jeoradar ve kazı çalışması başlatıldı. Çalışma İl Özel İdaresi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Van Müzesi, Van Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor.

Katılımcılar ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri

Toplantıya Vali Yardımcısı/ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Buğra Karadağ, Vali Yardımcıları Furkan Berber, Tayyar Emre Mahmutoğlu, İl Emniyet Müdürü İdris Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Onay, koordinasyon kurulu üyeleri katıldı.'