Colemêrg'in (Hakkari) Şemzînan (Şemdinli) ilçesine bağlı bir köyde 27 Mayıs 2016 tarihinde Veysi, Zahir ve Nihat Yılmaz hakkında 11 yaşındaki Esra Y.’ye tecavüzde bulunduğu iddiasıyla “Nitelikli cinsel istismar” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından 42’şer yıl hapis cezası verildi.

Ekipler, trafonun içinde zehirli yılanla karşılaştı Ekipler, trafonun içinde zehirli yılanla karşılaştı

Faillerin Bölge Adliye Mahkemesi’ne yaptıkları itiraz başvurusu sonrası verilen ceza "usulden" bozularak failler hakkında tekrar yargılanma kararı verildi. Ancak failler, tutuklandıktan 8 ay sonra  “delil yetersizliği” iddiasıyla tahliye edildi.

Faillerin tahliye edildiği tarihten 11 gün sonra Esra Y. şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. 3 Kasım’da Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında, sanıklar hakkında "yeterli delillerin oluşmadığı" ve "şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereği" beraat kararı verildi. 

Esra Y.’nin ölümüne ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Esra’nın babası Bazit Y., ağabeyi Ömer Y. ve Mehmet Y., kardeşi Yusuf Y., yengesi Kevser Y. ve ablası Dilgaz Y. “şüpheli” oldukları gerekçesiyle gözaltına alındı. MA