Hakkarili Hasta tutuklu yaşamını yitirdi Hakkarili Hasta tutuklu yaşamını yitirdi

Çocuklarda akıllı telefon kullanım oranı giderek artarken akıllı telefon bağımlılığı kişilerin sosyalleşmelerini de olumsuz etkiliyor. Teknolojinin gelişmesiyle televizyon bağımlılığı yerini bilgisayara, bilgisayar da akıllı telefonlara bıraktı. Bağımlılığı olan çocukların en önemli özelliklerinden biri de gece geç yatmak, derslerine çalışmamak, okul sıralarında uyuklamak olarak gözlendi.

Yüksekova Rehberlik Araştırma Merkezi'nin Çalışmaları

Yüksekova Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) bu konuda önemli çalışmalar yürütmektedir. Merkez, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) çalışmaları doğrultusunda psikolojik danışman ve rehber öğretmenlere hizmet içi eğitimler vermektedir. Ayrıca, teknoloji bağımlılığı ile ilgili veli, öğretmen ve öğrencilere bilgilendirme seminerleri düzenlemekte ve pano çalışmaları yaparak broşür dağıtmaktadır. Merkez ayrıca ebeveynlere "Doğru İletişim Becerileri" seminerleri vererek çocukların akıllı telefon bağımlılığını azaltmayı hedeflemektedir.

Ebeveynler İçin Öneriler

Çocuklarda akıllı telefon bağımlılığının psikolojik ve sosyal açıdan gelişimini olumsuz etkilediği göz önüne alındığında, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken önemli konular bulunmaktadır. Teknolojik cihazlarla geçirilen sürenin kontrol altında tutulması, çocukların farklı sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılmasının desteklenmesi gerekmektedir. Ebeveynler ev içerisinde çocuklara oyunlar üretmeli, görevler vererek onların tablet ve bilgisayar bağımlılığından uzak durmalarını sağlamalıdır. Ayrıca, Yeşilay'ın önerdiği ekran sürelerine uyulması da önemlidir.

Yeşilay'ın Önerdiği Ekran Süreleri

  • 0-3 yaş: Ekrandan olabildiğince uzak tutulmalıdır.
  • 3-6 yaş: Günlük toplam süre en fazla 20-30 dakika olmalıdır.
  • 6-9 yaş: Günlük toplam süre en fazla 40-50 dakika olmalıdır.
  • 9-12 yaş: Günlük toplam süre en fazla 60-70 dakika olmalıdır.
  • 12+ yaş: Günlük toplam süre en fazla 120 dakika olmalıdır.