Çiftçiler ve Besiciler İçin İş Gücü Eksikliği Sorunu

Tarla ve bahçe işleri ile besicilik, özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde, çiftçiler ve besiciler için büyük bir öneme sahiptir. Ancak bu sektörlerde çalışacak işçi bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor.

Çobanlık Mesleği Yok Olma Noktasında

Son yılların en fazla kazandıran meslekleri arasında yer alan çobanlık mesleği Hakkari ve ilçelerinde de yok olma noktasına geldi. Yüksekova ilçesinde yerli çoban bulamayan besiciler, İran'dan 6 çoban getirmek zorunda kaldı. Aylık 40 bin TL alacak olan İranlı çobanlar, 5 ay boyunca merada hayvan otlatıp, bakımlarını üstlenecek.

Çukurca ilçesinde de aylık 40 bin lira çoban bulmakta zorlanan ilçe sakinleri, nöbet sırası ile hayvanları yaylıma çıkarmayı düşünüyor.

Hakkari'de Hayatla Yarışılmaz" sloganı ile radar denetimi başladı Hakkari'de Hayatla Yarışılmaz" sloganı ile radar denetimi başladı

Çabalar Sonuçsuz Kalıyor

Besiciler, hayvanlarına bakacak çobanı bulmak için çaba sarf ederken, 40 bin liraya varan aylık maaşa rağmen çoban bulamıyorlar. Özellikle gençlerin kırsal bölgelerden şehirlere göç etmeyi tercih etmeleri, ilçede besicilik anlamında iş gücü eksikliğine yol açıyor.