Gençlik Merkezi Spor Merkezinde gerçekleştirilen Hakkâri’nin Depremselliği, Kentsel Dönüşüm ve Afet Yönetimi seminerine Vali Yardımcıları, Kaymakamlar ve il protokolü. belediye başkan adayları, siyasi parti temsilcileri katıldı.

Seminere konuşmacı olarak davet edilen; Mimarlık, Mühendislik ve Deprem Araştırmaları alanlarında uzmanlıkları bulunan Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki ve İnşaat Yüksek Mühendisi ve  Afet Yönetimi Uzmanı Faruk Görünüş, ülkemizin ve Hakkâri’nin depremsel yapısı, kentsel dönüşüm ve afet yönetimi konularında değerlendirmeler yaparak, hazırladıkları sunumlar üzerinden yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

 Vali Çelik, etkinlik açılışında yaptığı konuşmasında; ülkemizin deprem geçmişi, Hakkâri bölgesinin fay yapısı, Hakkâri’de devam eden deprem tedbiri çalışmaları ve Hakkâri’de planlanan yeni yapılaşma alanları ve sosyal konut projeleriyle ilgili bilgiler verdi.

 İnsanı yaşat ki devlet yaşasın

  Vali Çelik; “Depreme karşı alınabilecek en büyük tedbir, devletin koymuş olduğu kurallara, yönetmeliklere uygun yapılar yapmaktır, bu iradeyi hep birlikte ortaya koymak zorundayız.

Hakkâri’mizdeki durumu da bu çerçevede ele alıyoruz. Yapı stoğunun güncellenmesi ve yapı stoğunun risklerinin analizi için üniversite ve belediye ile bir çalışma başlattık. Hakkâri’deki 2500 yapının karot örneklerinin alınıp binaların depremselliği hakkında raporları vatandaşlarımızla paylaşacağız.

Devamındaki kentsel gelişim sürecini de hem vatandaş ve bireyler olarak hem de kamu kurumları olarak tüm Hakkâri’yle hep birlikte yönetmek zorundayız.

Bu iradeyi İnsanı yaşat ki devlet yaşasın prensibine oturtmuş durumdayız.” diyerek üniversite ve belediye ortaklığında yürütülen deprem analiz çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Hakkâri merkez mücavir saha içerisine Otluca bölgesini almaya karar verdik

  Vali Çelik," Meclis’ ten alınan kararlarla Hakkâri merkez mücavir saha içerisine Otluca bölgesini almaya karar verdik. Otluca bölgesinde sağlam zemin analizleriyle şehrin yeni yapılaşma alanlarını Otluca bölgesine doğru kaydırmak ve kentsel dönüşüm sahalarının o tarafa doğru geçmesi için bir irade ortaya koyduk.

Bu sürecin bir sonraki aşaması TOKİ ile devam edecek.  Sosyal konut projesinin ihale süreci akabinde devam edecek desteklerle beraber kentsel dönüşüm ve sosyal konut yapma projesini de hep beraber güçlendireceğiz"dedi.

 Seminer programı Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki ve Afet Yönetimi Uzmanı Faruk Görünüş’ün sunumları ve sonrasında katılımcılardan gelen soruların cevaplandırıldığı soru cevap bölümü ile devam etti.

Hakkarigücü deplasmanda mağlup oldu Hakkarigücü deplasmanda mağlup oldu

 Afet Yönetimi Uzmanı Faruk Görünüş sunumunda, deprem öncesi, deprem anında ve deprem sonrasında yapılması gerekenlere değinirken, Hakkâri’nin bina stoğu yapısı hakkında bilgiler verdi. Faruk Görünüş, deprem tehdidi karşısında çözümün kentsel dönüşüm veya doğru yapılan güçlendirme çalışmaları olduğuna vurgu yaptı.

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki ise, Türkiye’deki fay hatları ve deprem riski, tsunami ve depremlerin oluşumu, Türkiye ve Japonya’nın işbirliği yaptığı projeler hakkında bilgiler vererek deprem konusunda Türkiye ve Japonya’da yapılan çalışmaların karşılaştırmasını yaptı.

Etkinlik sonunda Vali Çelik, Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki  ve Afet Yönetimi Uzmanı Faruk Görünüş’e plaket takdim ederek, vermiş oldukları katkı ve bilgiler için teşekkür etti.

Gikcuwsw8Aapsdq 860X505