Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) 31 Mart yerel seçimlerinde kazandığı Colemêrg Belediyesi'ne kayyım atanmasına karşı tepkiler sürüyor. DEM Partili meclis üyeleri tarafından başkanvekili seçilen Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Viyan Tekçe, kayyıma karşı başlatılan eylem ve etkinlikler kapsamında İstanbul’da bir dizi temaslarda bulunacak. Colemêrg Belediyesi meclisinden iki kişi, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir ve çok sayıda partili Tekçe'ye eşlik edecek.

Tekçe’nin İstanbul programının ilk durağı, 29 Haziran’da İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi güçleri tarafından “Emeğimiz ve özgürlüğümüz için kayyuma geçit vermeyeceğiz" şiarıyla Kartal Meydanı’nda gerçekleştireceği mitinge olacak. Tekçe mitingde bir konuşma yapacak.

ULUSAL VE ULUSLARARASI BASINLA BULUŞMA 

Hisark Salça ve Konserve Fabrikası Hakkari'den Eleman Alacak Hisark Salça ve Konserve Fabrikası Hakkari'den Eleman Alacak

Tekçe ve beraberindekiler, 30 Haziran’da ise ulusal ve uluslararası basının katılacağı bir buluşma gerçekleştirilecek. Tekçe, buluşmada seçim ve irade gaspına dair yaşanan süreci anlatacak ve aynı zamanda gazetecilerin sorularını yanıtlayacak. Bu buluşmasının ardından Tekçe, emek ve demokrasi güçleri ile bir araya gelecek.

Ziyaretlerde, kayyım politikasının sadece Kurdistan’ın bir sorunu olmadığı, geçmiş zamanlarda Boğaziçi Üniversitesi örneğinde olduğu gibi bir “rejim” sorunu olduğu ve herkesi kapsadığı anlatılacak.

Kaynak: MA