İçişleri Bakanlığı'nın Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın görevden alarak yerine Vali Ali Çelik'in kayyım olarak atanmasına yönelik tepkiler sürüyor. Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Viyan Tekçe, kayyım kararıyla Colemêrg sakinlerinin iradesine darbe vurulduğunu ifade etti. Kayyım atamak için gerekçeler uydurulduğunu söyleyen Tekçe, "Kimsenin bir suç işlemesine gerek yok. AKP istediği zaman istediği bahane ve uydurmalarla, Kürt halkı iradesine rahatlıkla kayyım atayabiliyor. AKP burada yenilgiye uğradığı için zaten kayyım atamak için yer arıyordu. Bu irade gaspını kesinlikle kabul etmiyoruz" dedi. 

KAYYIMIN TAHRİBATLARINI ANLATTI

Azerbaycan’dan Çukurca dağlarına uzanan vatan nöbeti Azerbaycan’dan Çukurca dağlarına uzanan vatan nöbeti

Belediyeye ilk geçtiklerinde büyük bir tahribatla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Tekçe, bu tahribatların başında yandaş personel alımı, spor kulüplerine aktarılan paralar ve iller bankası borçları olduğunu dile getirdi. Yapılan borçların bir kısmının AKP’nin seçim propagandası kapsamında harcandığını hatırlatan Tekçe, "Tüm bu borçları belgeli bir şekilde detaylandırdık ve kayyım atanmadan önce halkımıza bunları deklere edeceğimi açıkladık. Hırsızlıklarını ve talanlarını ortaya çıkaracağımızı anladıklarından dolayı kayyım ataması yapıldı. Seçim sürecinde halka rüşvet vermek için bir bankadan yüzde yüz faizle 24 milyon TL kredi çekildiğini öğrendik. Ayrıca seçim süreci boyunca AKP’nin kampanyası kapsamında belediye bütçesinden doğalgaz, yardım kolisi dağıtımı yapıldı" ifadelerini kullandı.

Tekçe, "AKP’li adayı kendi maden şirketinin futbol takımına 50 bin lira, yine polis futbol kulübüne de 700 bin TL aktarıldığını öğrendik" diye belirtti. 

Kayyımın irade gaspına karşı herkesin demokratik eylemlerde yer alması gerektiğini ifade eden Tekçe, "Kayyım sadece DEM Partililerin değil, AKPlilerin de iradesine atandı. Tüm Colemêrg halkının iradesi gasp edildi. Gün iradeye sahip çıkma, kayyımlara karşı durma ve talancı kayyım zihniyetini tanımadığımızı gösterme günüdür. Halk, 31 Mart seçimlerinde gerekli cevabı vererek kayyımları istemediğini gösterdi" şeklinde konuştu.

Kaynak: MA