Washington'dan Ankara'ya uyarı: Suriye'deki durumu istikrarsızlaştıracak her tür askeri eyleme karşıyız

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Washington'dan Ankara'ya uyarı: Suriye'deki durumu istikrarsızlaştıracak her tür askeri eyleme karşıyız
Abone ol
Amerikan yönetimi, Türkiye'nin Suriye ve Irak'ta düzenlediği hava saldırılarına tepki gösterdi. Dışişleri ve Savunma bakanlıklarından yapılan açıklamalarda, "IŞİD'le mücadelenin sekteye uğratılmaması" uyarısı yapıldı.

ABD, Türkiye’nin Rojava ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde düzenlediği hava saldırılarına tepki gösterdi. Amerikan dışişleri ve savunma bakanlıklarından ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, bu tür eylemlerin bölgeyi istikrarsızlaştıracağı vurgusu yapıldı.

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) yazılı açıklamasında, "bu tür eylemlerin IŞİD'e karşı mücadeleyi sürdürmek ve örgütün bir daha asla dirilemeyeceğinden emin olmak gibi ortak hedefleri tehdit ettiği" belirtildi.

Açıklamada, "Hafta sonu boyunca Türkiye'nin Suriye ve Irak'ın kuzeyinde hava saldırıları düzenlediğini ve Suriyeli Kürt güçlerin Türkiye'nin güneyine yeni saldırılar düzenlediğini gördük. Savunma Bakanlığı, Suriye'deki durumu istikrarsızlaştıran ya da Irak hükümetiyle koordine edilmemiş askeri eylemler yoluyla Irak'ın egemenliğini ihlal eden her türlü askeri eyleme karşı çıkmaya devam etmektedir’’ denildi.

NED PRICE: ENDİŞELERİMİZİ ANKARA'YA İLETTİK

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price ise Reuters ajansının sorularına e-post üzerinden verdiği yanıtta, "ABD'nin Suriye'deki durumu istikrarsızlaştıracak her tür askeri eyleme karşı olmaya devam ettiğini" söyledi. Price, "bu tür bir saldırının IŞİD'le mücadele hedefi üzerinde yaratacağı etkiye ilişkin ciddi endişelerini Ankara'ya ilettiklerini" belirtti.

Price, "Türkiye'ye bu tür operasyonlara karşı çağrıda bulunduk, tıpkı Suriyeli ortaklarımıza saldırılara veya durumu tırmandırmaya karşı çağrılarda bulunduğumuz gibi" ifadelerini kullandı. ABD'li sözcü, "Suriye'deki durumu istikrarsızlaştıran veya Irak'ın egemenliğini, Irak hükümetiyle koordine edilmemiş askeri eylemler üzerinden ihlal eden her türlü askeri eyleme karşı çıkmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda, Türkiye'nin güneyinde sivillerin ölümüne yol açtığı belirtilen son saldırılara da karşıyız" dedi. (DIŞ HABERLER)


Rusya'dan Türkiye'ye itidal çağrısı: Aşırı askeri güç kullanmaktan kaçınınÖnceki Haber

Rusya'dan Türkiye'ye itidal çağrısı: Aşı...

Irak Dışişleri: Türkiye ve İran'ın saldırıları uluslararası hukuka aykırıSonraki Haber

Irak Dışişleri: Türkiye ve İran'ın saldı...

Yorum Yazın

Tiktok takipçi hilesi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar