Türk Eğitim-Sen’den Toplu Dilekçe Eylemini Tamamladı, Dava Süreci Başlıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Türk Eğitim-Sen’den Toplu Dilekçe Eylemini Tamamladı, Dava Süreci Başlıyor
Abone ol
Türk Eğitim-Sen Hakkâri il Başkanı Şükrü Gürses “Türk Eğitim Sen olarak geçmişte olduğu gibi bugün de çalışanın yanındayız. Sene başında kurumlarımıza müracaatlarımızı yaptık. Personelin mağdur edilmesine, usulsüz uygulamalara göz yummayacağız. Promosyon sözleşmesinin revize edilmesi veya iptal edilmesi içinde çalışanların kuruma müracaatları için dilekçeler hazırlandı. Çok kısa zamanda 200 ün üzerinde dilekçe toplandı.

‘’Promosyon Sorununu Türk Eğitim-Sen çözecek’’
Okul temsilcilerimiz aracılığıyla sendikalı sendikasız bütün eğitim çalışanlarının destek verdiği eylemimizin en yakın zamanda karşılığını alacağımızı ümit ediyoruz.
DÜŞÜK ÜCRETLERLE PROMOSYON ANLAŞMASI YAPILAN KAMU ÇALIŞANLARININ SUÇU NE?
“2022 yılında bankalarla yapılan promosyon anlaşmalarında verilen ücretler hayli yüksek” diyen Gürses, “Hatta son olarak promosyon ücretlerinin 41 bin 500 TL’ye kadar çıktığı kamuoyuna yansıdı. Tüm bu gelişmeler dikkate alındığında, Temmuz 2022 öncesinde ödemesi yapılan promosyon ücretlerinin enflasyon oranı ve memur maaş artışları karşısında değer kaybetmesi, bu anlaşmaların ise uzun yıllar uygulanmaya devam edecek olması nedeniyle promosyon ücretlerinin güncellenmesi ve ekonomik gelişmelere göre artış yapılması gereklidir.

3 yıldan önce tayin alan personelden iade isteniyor!
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Strateji geliştirme başkanlığının 2014 yılında kurumlara göndermiş olduğu ‘’banka promosyonları’’ konulu görüş yazısında kurumdan ayrılan personellerden promosyonların geri istenmeyeceği açıkça belirtilmiş olmasına rağmen 2022 yaz tayin döneminde kurumdan ayrılan personellerden maaş bankasına aldığı promosyon ücretinin kalan tutarını iade edilmesi istenmiştir. İade tahsil edilmeden ilişik kesilme işleminin yapılmadığı hususunda şikayetler sendikamıza gelmektedir. Şartname de yazmayan bu uygulamanın son bulması için önümüzdeki hafta sendikamızın hukuk bürosu aracılığıyla suç duyurusunda bulunacağız.

SORUYORUZ!
Eğitim çalışanları olarak; Bankalarla yapılan promosyon sözleşmelerinin, 3 yıllık bir süreyi kapsadığı için enflasyon artışı, buna bağlı olarak maaş artışları ya da döviz kurundaki hareketlenmeler ile birlikte güncelliğini yitirdiği inkâr edilemez bir gerçekken,
Bankaların çekici promosyon vaatleri ile müşterilerinin artmasına ve bununla doğru orantılı olarak kar oranlarının yükselmesine rağmen, kamu çalışanlarının bundan faydalanamaması, promosyon kaybı yaşaması ne kadar adildir? Bu bağlamda, MEB’e bağlı tüm il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ve üniversitelerimizin bankalarla yaptıkları promosyon anlaşmalarının revize edilmesini, güncel ekonomik gelişmeler ışığında promosyon ücretlerinin artırılmasına yönelik gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz.
Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından, promosyon sözleşmelerinin, öngörülemeyen ekonomik gelişmelere uygun olarak düzenlenmesi için hüküm getirilmesi de çok önemli bir adım olacaktır. Unutulmamalıdır ki promosyon ücretlerinde; Emeğimiz vardır.  Alın terimiz vardır.  Hakkımız vardır.  Bu hakkın gasp edilmesine göz yummayacağımız bilinmelidir. Ne eksik ne fazla. Tek beklentimiz, hakkımız olanı almak! Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 


Bakan Yardımcısı Gizligider Hakkari'de ziyaretlerde bulunduÖnceki Haber

Bakan Yardımcısı Gizligider Hakkari'de z...

Hakkari heyeti Başkan Barzani ile görüştüSonraki Haber

Hakkari heyeti Başkan Barzani ile görüş...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar