İsveç NATO üyelik sürecini geçici olarak durdurdu: 'Türkiye'de seçimin yapılacağı 14 Mayıs'ı da yakından takip ediyoruz'

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İsveç NATO üyelik sürecini geçici olarak durdurdu: 'Türkiye'de seçimin yapılacağı 14 Mayıs'ı da yakından takip ediyoruz'
Abone ol
İsveç, NATO üyelik sürecini geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Ülkenin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, amacın temmuzda tam üyelik olduğu belirtildi.

İsveç, yapılan provokatif eylemler sebebiyle, ülkelerine yönelik öfkeyi gidermeye çalışıldığını belirterek NATO üyelik sürecini geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström yaptığı açıklamada, Türkiye'de seçimin yapılacağı 14 Mayıs'ı da yakından takip ediyoruz. Amacımız Temmuz'da tam üyelik" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

İsveç'te İslam karşıtı aşırı sağcı Danimarkalı ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri ve İsveç- Danimarka çifte vatandaşı Rasmus Paludan tepkilere rağmen Kuran-ı Kerim yakmıştı.

RELATED VİDEO
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da hedef aldığı eylem nedeniyle Ankara, İsveç'in NATO üyelik başvurusuna olumsuz yanıt verileceğini duyurmuş ve İsveç-Türkiye-Danimarka arasındaki NATO üyelik görüşmeleri askıya alınmıştı.

Kur'an yakma eylemi nedeniyle başta Türkiye olmak üzere pek çok ülkede protesto gösterileri de düzenlenmişti. Eylemin ardından yine İsveç basınına konuşan Paludan, gelen tehditler nedeniyle 'korktuğunu' dile getirmişti.


Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon: İmralı sistemi lağvedilmeliÖnceki Haber

Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon: İ...

Demirtaş iktidarın HÜDA PAR davetini değerlendirdi: 'Seçim öncesi Kobanî'ye bir saldırı planı yapıyor'Sonraki Haber

Demirtaş iktidarın HÜDA PAR davetini değ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar