İşkence gören çocuk teşhis etti: 5 polis gözaltına alındı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İşkence gören çocuk teşhis etti: 5 polis gözaltına alındı
Abone ol
Diyarbakır Valiliği, Lice'de işkence edilen çocuk olayında 5 polisin görevden uzaklaştırıldığını ve soruşturma başlatıldığını açıkladı. Valilik çocuğun öldüğü iddiasını reddetti.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 21 Mart’taki Newroz kutlamaları sırasında 14 yaşındaki çocuğa işkence yapmakla suçlanan biri komiser yardımcısı 5 polis gözatına alındı.

Lice'de 10 yaşındaki bir arkadaşıyla evine dönen 14 yaşındaki Y.D., polis tarafından durduruldu. 10 yaşındaki arkadaşı bırakılırken, Y.D. polis aracına bindirildi. Polisler tarafından işkence gören çocuğun elleri, ayakları bağlandı. Türk olduğu söylenmeye zorlanan Y.D'nin “Kürtlere küfret, İstiklal Marşı’nı oku” denilerek ölümle tehdit edildiği iddia edildi. Y.D. daha sonra ağzı ve elleri bağlı bir şekilde dere kenarında bataklığa bırakıldı. Gece karanlığında bir köylünün fark etmesi üzerine hastaneye kaldırılan çocuk, bir gözünü kaybetme riski yaşıyor. 


GÖZALTILARI VALİLİK AÇIKLADI: GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDILAR

Başlatılan soruşturmanın ardından Y.D. Lice Jandarma Komutanlığı'na teşhis için çağrıldı. Çocuğun ailesinden alınan bilgiye göre; fotoğraflı teşhis için Lice Jandarma Komutanlığı'na giden Y.D., avukatı olmadan savcı huzurunda kendisine işkence yapan polisleri teşhis etti. 

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Bazı basın yayın organlarında yer alan Lice ilçemizde gerçekleştirilen Nevruz etkinliklerinde, 5 personelimizin, 14 yaşındaki bir çocuğun ölümüne sebebiyet verdiği yönündeki iddialar, çarpıtmadır ve provokasyon amacı taşımaktadır. 21 Mart 2023 tarihinde, 14 yaşındaki Y. D. isimli darba maruz kalan çocuk, il merkezindeki bir hastaneye başvurmuş; tedavisinin ardından bir gün sonra taburcu edilmiştir. Olayla ilgili Lice Cumhuriyet Savcılığınca aynı gün soruşturma başlatılmış, 25 Mart 2023 tarihinde, Lice İlçe Emniyet Amirliği emrinde görevli bir komiser ve dört polis memuru gözaltına alınmış, ardından adli mercilere sevk edilmiştir. Ayrıca, söz konusu 5 personel görevden uzaklaştırılmış ve haklarında idari soruşturma başlatılmıştır. Olay tüm yönleri ile soruşturulmaktadır." 


CHP'li Seyit Torun'dan Muharrem İnce'nin adaylığına ilişkin yorumÖnceki Haber

CHP'li Seyit Torun'dan Muharrem İnce'nin...

Kürdistan Bölgesi'nde seçim tarihi belli oldu!Sonraki Haber

Kürdistan Bölgesi'nde seçim tarihi belli...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar