Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınları kaybettirilenlerin akıbetini sordu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınları kaybettirilenlerin akıbetini sordu
Abone ol
Cumartesi Anneleri, 29 yıl önce Batman’da Hizbullah tarafından alıkonulduktan sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan İbrahim ve Edip Çelik’in, Kayıp yakınları ise Diyarbakır ile Batman’da, kayıp Zeynel Kürsep ve Nezir Tekçi'nin akıbetini sordu.

- Cumartesi Anneleri/İnsanları kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemi 939'uncu haftasında online gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde İbrahim Çelik ve Edip Çelik’in akıbeti soruldu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır ve Batman Şubesi ile kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemlerine devam etti. Diyarbakır’da 737’nci haftanın eylemi Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Batman’da ise kayıp yakınları ve İHD Şubesi üyeleri, eylemlerinin 574’üncü haftasında Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplandı. Kayıp yakınları, Zeynel Kürsep ve Nezir Tekçi’nin akıbetini sordu.

RELATED VİDEO
CUMARTESİ ANNELERİ: HÜDA- PAR’LA İLGİLİ UYDURMA YAKLAŞIMLAR VAR

Cumartesi Anneleri, Cumhur İttifakı’na katılan HÜDA-PAR’la ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı “Yerli ve milli yapı” açıklamasına tepki gösterdi.

İbrahim Çelik ve Edip Çelik’in hikayesinin anlatıldığı açıklamanın tamamı şöyle:

"Erdoğan’ı ve tüm siyasetçileri gerçekleri muhatap almaya davet ediyoruz. 23 Mart 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim ittifakı kurduğu HÜDA-PAR için: 'HÜDA- PAR’la ilgili uydurma yaklaşımlar var, çirkinlikler var. HÜDA-PAR bunları kabul etmiyor, bizim terörle hiçbir ilgimiz olmaz diyor, tamamen yerli ve milli yapı' olduğunu söyledi.


‘HAKİKATİ BİLME HAKKIMIZA YÖNELMİŞ BİR SALDIRIDIR, REDDEDİYORUZ’

HÜDA-PAR’ın, adı tarifi imkansız vahşet uygulamalarıyla anılan Hizbullah örgütünün siyasi uzantısı olduğuna dair çok ciddi karineler varken, bu karinelerden bazıları AKP iktidarında Diyarbakır 2. Asliye Ceza Mahkemesi ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hükümlerinde yer almışken, Cumhurbaşkanı Erdoğan HÜDA-PAR'a yönelik iddiaların uydurma olduğunu söylüyor. Toplumu hakikatten uzaklaştırmayı amaçlayan bu yaklaşım, hakikati bilme hakkımıza yönelmiş bir saldırıdır, reddediyoruz. Ülkemizin selameti, bu topraklarda yaşayan herkesin huzuru için Erdoğan’ı ve tüm siyasetçileri gerçekleri muhatap almaya davet ediyoruz.

‘İŞKENCE KÖYLERİNDE VAHŞİ YÖNTEMLERLE SORGULAYIP KATLETTİ, KAYBETTİ’

939. haftamızda geçmişin hakikatine sahip çıkıyor; Batman’da Hizbullah tarafından evlerinden alınarak kaybedilen bir baba oğulun inkar ve cezasızlıkla karanlıkta bırakılan akıbetlerini soruyoruz.

90’lı yıllarda Batman, özel harp stratejisi temelinde faaliyet gösteren Hizbullah’ın merkezi halindeydi. Devletle bağlantısı TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu Raporunda da geçen Hizbullah, çok sayıda Batmanlıyı gündüz vakti herkesin gözü önünde infaz etti. Evlerinden aldıkları, sokaklardan kaçırdıkları insanları, kendilerine tahsis edilmiş işkence köylerinde vahşi yöntemlerle sorgulayıp katletti, kaybetti.

‘AİLENİN BÜTÜN BAŞVURULARI SONUÇSUZ KALDI’

50 yaşındaki İbrahim Çelik Batman’ın Soğuksu Mezrasında yaşıyor ve tarımla uğraşıyordu. 10 Temmuz 1994 gecesi maskeli ve silahlı 4 kişi, Çelik Ailesinin kapısını çaldı. İbrahim Çelik'i yer göstermek bahanesiyle evinden alarak yanlarında götürdü. 19 yaşındaki Edip Çelik de babasını yalnız bırakmamak için onların peşlerinden gitti. Baba- oğul eve dönmeyince endişelenen aile Jandarma’ya ve Emniyet’e başvurdu. Ardından olayla ilgili Hizbullahçıların isimlerini vererek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ancak ailenin bütün başvuruları sonuçsuz kaldı; İbrahim ve Edip Çelik’ten bir daha haber alınamadı.

‘AKIBETLERİ KARANLIKTA BIRAKILDI, ONLARI KAYBEDENLER CEZASIZ BIRAKILDI’

Merese Çelik’in, oğlunun ve eşinin bulunması için yaptığı başvurular ile ilgili etkin bir araştırma ve soruşturma yürütülmedi. 29 yıldır İbrahim ve Edip Çelik’in akıbetleri karanlıkta bırakıldı, onları kaybedenler cezasız bırakıldı. 939. haftamızda bir kez daha devleti yönetenlere sesleniyoruz: İbrahim ve Edip Çelik’in akıbetlerini açıklama ve faillerini cezalandırma yükümlüğünüzü yerine getirin!

Kaç yıl geçerse geçsin İbrahim ve Edip Çelik için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 240 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz."

DİYARBAKIR

Diyarbakır’daki eylemde gözaltında kaybettirenlerin fotoğrafının açıldı ve 1994’te Hizbullah tarafından kaçırılarak bir daha kendisinden haber alınamayan Zeynel Kürsep’in akıbeti soruldu. İHD Yönetim Kurulu Üyesi Derya Yıldırım 24 Mart 1994 günü Batman Devlet Hastanesi çıkışında silahlı iki kişi tarafından zorla bir araca bindirilerek kaçırılan Zeynel Kürsep’in hikayesini okudu:

‘SIĞINAĞA GÖTÜRÜLDÜ’

“Daha sonrada Hizbullah örgütü tarafından kaçırıldığı öğrenilen Zeynel, Atatürk Parkı’nın yanında bulunan ve Sami Karadeniz’e ait olduğu öğrenilen bir dairede altı gün tutuldu. Ardında bir sığınağa götürüldü. Zeynel bu sığınağa götürüldüğünde Fahrettin Tan isimli yurttaş da, üç aydır burada tutuluyordu. Zeynel gelişinden sonra bir yıla yakın süre bu sığınakta birlikte kaldılar.

Uzun süre burada tutulduktan sonra Batman’a bağlı Zorava köyüne, Aziz Önlük’e ait olduğu belirtilen evin altındaki sığınağa götürüldü. Fahrettin Tan, buraya getirildikten bir ay sonra, fidye karşılığında serbest bırakıldı. Fahrettin Tan serbest bırakıldığında sığınakta, Zeynel Kürsep, Mahmut Demirer, İsmail Ağaya ve Resul Saçan bulunuyordu. Bu sığınak devlet güçlerince 1998 yılında Hizbullah’a yapılan operasyonda ortaya çıkarıldı. Ancak Zeynel Kürsep’ten, kaçırıldığı günden bu yana bir daha haber alınamadı.”

‘29 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN KAÇIRILDIĞI TARİHTEN BUGÜNE HALA KAYIP’

Batman İHD dışında Batman Cumhuriyet Savcılığına, Batman Emniyet Müdürlüğüne, Cumhurbaşkanlığına, Olağanüstü Hal Bölge Valiliğine yaptığı başvurulara rağmen, günümüze kadar herhangi bir yanıt alamadı.

1996 yılında ismini vermek istemeyen biri, Zeynel Kürsep’in evini telefonla arayarak aileye; oğlunuzun Silvan ilçesine bağlı Susa (Yolaç) köyünde bir sığınakta tutulduğunu söyler. Bu bilgiler üzerine baba İbrahim Kürsep Silvan'a gider ve oradaki resmi makamlara ‘oğlumun Susa köyünde bulunan sığınakta olduğu’ bir dilekçe ile başvuruda bulunur. Baba İbrahim Kürsep tüm girişimlerine rağmen resmi makamlardan bir sonuç elde etmez. Aradan 29 yıl geçmesine rağmen Zeynel Kürsep kaçırıldığı tarihten bugüne hala kayıp.”

BATMAN

"Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" yazılı pankart ile kayıpların fotoğrafının açıldığı eylemde, bu hafta 28 Nisan 1995 tarihinde Hakkari’nin Gever ilçesine bağlı Yüksekölçek Mezrası’nda gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Nezir Tekçi’nin akıbeti soruldu.

Açıklama İHD Şube Yöneticisi Ahmet Şiray tarafından okunurken, sonuç alınıncaya dek eylemlerine devam edeceklerini söyledi.


Erdoğan çok öfkelendi, Fahrettin Altun'u ilk uçakla geri gönderdi'Önceki Haber

Erdoğan çok öfkelendi, Fahrettin Altun'u...

Amedspor kendi evinde yenildiSonraki Haber

Amedspor kendi evinde yenildi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar