Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Gençlere ve kadınlara dönük istihdam politikalarımıza odaklanacağız. İş gücü piyasalarını, istihdam artışı yaratmak üzere güvenceli bir şekilde esnek hale getireceğiz" dedi.

DHA'da yer alan habere göre, Bakan Işıkhan, Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) katıldığı toplantıda katılımcılara hitap etti. Işıkhan, Orta Vadeli Program'ın Türkiye'nin makro politikaları, temel ekonomik büyüklükleri, toplam gelir ve gider tahminlerini, bütçe dengesi gibi değişkenleri barındıran temel politika dokümanı olduğunu söyledi.

Kuzu karkasa son bir haftada 40 lira zam geldi Kuzu karkasa son bir haftada 40 lira zam geldi

'İNSANIMIZA YÖNELİK YATIRIMLARI SÜREKLİ ARTIRACAĞIZ'

OVP kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na ait önemli politika ve hedeflerin bulunduğunu belirten Işıkhan, "İnsanımıza yönelik yatırımları sürekli artıracağız. Öncelikle gençlere ve kadınlara dönük istihdam politikalarımıza odaklanacağız. İş gücü piyasalarını, istihdam artışı yaratmak üzere güvenceli bir şekilde esnek hale getireceğiz. Eğitimde ve istihdamda yer almayan gençlere, genç kızlara ve kadınlara dönük çalışmalarımız olacak. Genç ve kadın girişimcilik başta olmak üzere ekosistemimizi geliştireceğiz ve mesleki eğitimi özel sektörle birlikte geliştireceğiz. Yeşil ve dijital dönüşüm alanlarında meslek standartları ve yeterlilikler hazırlanacak, meslek standartlarında gerekli güncellemeler yapılacak, yeşil ve dijital yetkinlik açığı kapatılacaktır. Savunma sanayisi, yapay zeka, siber güvenlik, temiz ve sürdürülebilir enerji ile uzay teknolojileri gibi stratejik alanlarda nitelikli iş gücü yetiştirmeye yönelik kamu-üniversite-özel sektör iş birliği programlarını hayata geçirip, var olanları da güçlendireceğiz" dedi. DUVAR