Baskınlar ve Gözaltılar

Mardin’in Artuklu ve Kızıltepe ilçelerinde sabah saatlerinde çok sayıda adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. Aralarında Serhat Akpınar ve Baver Akpınar kardeşler ile Ramazan Kalkan, Çekdar Ermiş, Rubar Kaya ile ismi öğrenilemeyen çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan gençler ters kelepçe ile hastaneye götürüldü.

Kalkan Ailesinin Şiddet Gördüğü İddiası

Evlerine baskın yapılan Kalkan ailesi şiddet gördüğünü söyledi. Kalkan ailesinin Artuklu ilçesine bağlı Saraçoğlu Mahallesi’ndeki evine yapılan baskında gözaltına alınan Ramazan Kalkan ile babası Davut Kalkan, kardeşi Agit ve Emine Kalkan şiddet gördü. Şiddet gören aile fertlerinin vücutlarının çeşitli yerlerinde kırıklar, morluklar ve yırtılmalar meydana geldi.

Darp nedeniyle evde bulunan halıların üzerinde kan lekeleri dikkat çekerken, Emine Kalkan’ın hamile olduğu öğrenildi. Aile fertleri Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giderek, suç duyurusunda bulunmak üzere darp raporu aldı

Davut Kalkan'ın Açıklamaları

Yaşananlara dair bilgi veren Davut Kalkan, kendisi ve çocuklarının zorla yere yatırıldığını, polislerin yerde boğazını sıktığını söyledi. Yapılan muameleyi kabul etmediklerini ifade eden Kalkan, şunları söyledi:

Ev Baskınları 5 Kişi Gözaltına Alındı Ev Baskınları 5 Kişi Gözaltına Alındı

“Arama kararı varsa, aramalarını yapsınlar bir şey demiyoruz. Ama vahşice davranmalarını kabul etmiyorum. Yere yatırılmayı kabul etmiyorum. Bu hakkı vermem onlara. Bizi zorla yere yatırıp, bir oğlumun burnunu kırdılar. Boğazımın ağrıdığını söylememe rağmen boğazımı sıktılar. Öldürmek istiyorlarsa öldürsünler. Ama bu şekilde baskında yere yatırılmayı kabul etmiyorum. Başımı yere eğdirmem. Bunlara karşı gerekli suç duyurusunu da yapacağım.”

Kaynak: MA