DEM Parti Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan, kayyım yönetiminin belediyeyi 8,5 milyar TL borca soktuğunu belirtti. Zeydan, "Ne yazık ki belediyemizde büyük bir tahribat var. 2022 yılında bu borç sadece 400 milyon TL iken, son 1,5 yılda yeni valinin atanmasıyla bu borç 8,5 milyar TL'ye ulaşmış" dedi. Bu borçların yaklaşık 2 buçuk milyarı Van Su ve Kanalizasyon İdaresi 'ne (VASKİ) ait.

Van Büyükşehir Belediyesi 31 Mart yerel seçimlerinden sonra ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi. Yeni dönemin ilk meclis toplantısı Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’ın başkanlığında yapılırken belediyenin yeni yönetimi belirlendi.

8 BUÇUK KAT TRİLYON BORÇ

Kayyımların ve AKP’li yönetimlerin Van’ın genelinde büyük tahribatlara yol açtığını dile getiren Zeydan, kayyımın geride bıraktığı büyük bir borcun ve tonlarca usulsüzlüğün olduğunu vurguladı. Zeydan, şöyle devam etti:

“Ne yazık ki belediyemizde büyük bir tahribat var. Kayyumdan dolayı belediyemizin şuanda iştirakleriyle birlikte 8 buçuk milyar TL borcu var. 2022 yılında bu borç sadece 400 milyon TL iken son bir buçuk yılda yeni valinin atanmasıyla borç bu duruma gelmiştir. Aslında her kurumun kendi sorumlulukları vardır. Belediyelerinde kendi sorumlulukları vardır. Bizim sorumluluklarımız da yol, içme suyu, kanalizasyon, çevre sorunları, park ve bahçeler olmasıyla beraber asli hizmetler dururken, maalesef kayyum döneminde Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapması gereken, Gençlik ve Spor Bakanlığının yapması gereken, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapması gereken bütün yatırımları ve ihaleleri belediye üzerinden yapıp büyük bir külfet oluşturulmuştur. Bu borcu da bankalardan çok yüksek faizlerle krediler çekerek yapmışlar."

‘DARBEYE KARŞI 85 MİLYON SES OLDU’

Zeydan 31 Mart yerel seçimlerde başta Van olmak üzere birçok kentte devlet eliyle hukuki ve siyasal darbelerin yaşatıldığına dikkati çekti. Zeydan, “Van halkının bu adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşı her yerde demokratik hakkını kullanarak görkemli bir şekilde direnerek bu hukuksuz kararı lağvetti. Sadece DEM Partiye oy veren yurttaşlarımız değil, adaletten yana hukuktan yana halkın iradesinden yana bu hukuksuzluğa karşı çıkan çok sayıda yurttaşımız ve siyasi partiler oldu. Bununla birlikte yine Türkiye genelinde barıştan yana adaletten yana hukuktan yana halkın iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbeye karşı demokrasi yanlıları adalet yanlıları hemen hemen bütün siyasi partiler demokratik kitle örgütleri adaletten ve vicdandan rolünü ortaya koyarak Van halkıyla büyük bir dayanışma gösterdiler. Çünkü biz çok iyi biliyoruz ki; bu sadece Van halkına karşı yapılan bir saygısızlık değildi bütün Türkiye halklarına karşı, adalete karşı, demokrasiye karşı gerçekleştirilen bir girişimdi ve bu darbenin karşısında 85 milyon yurttaşımız ses oldu” dedi.

'MÜFETTİŞ TALEBİNDE BULUNACAĞIZ'

Van Protestolarına Katılan 21 Şüpheli Tutuklandı Van Protestolarına Katılan 21 Şüpheli Tutuklandı

Borçlar nedeniyle yargı yoluna da gideceklerini belirten Zeydan şöyle konuştu:
"Türkiye Cumhuriyeti’nde yasalar bellidir her bakanlığın bütçesi vardır. Bu bütçelerle de bakanlıklar aslı görevlerini yerine getirip okullar yapıp spor salonları inşa ederler. Fakat bütün bunlar Van’da belediye üzerinden yapılmış. Elbette ki bunun için İçişleri Bakanlığından müfettiş taleplerimiz olacak. Ve böyle belediyeyi asli görevini yapamaz hale getiren bu milletin hakkını başka kuramlara, yandaşlarına peşkeş çeken, yüksek faizlerle kredi çekenler hakkında da hukuki anlamda ne gerekiyorsa yapacağız”

TOPLUMSAL AKILLA SORUNLAR ÇÖZÜLECEK

Belediyenin tek kuruşunun heba olması için halka ait her kuruşun hesabının sorulması için çalışmalarını hukuki boyutta aktif kılacaklarını sözlerine ekleyen Zeydan, “Hukuki anlamda ne gerekiyor halkımız adına yapacağız. Kayyım sürecinde büyük israfa yol açılmış, 150 araç kiralanmış ve amaçları dışında kullanılmış. Araçlar başka kurumlara tahsis edilmiş 26 aracın sözleşmesini fesih ettik. Bu meclisin ve yeni yönetimin Van halkına Van’a layık hizmetler vereceğine inanıyoruz. Kolektif ve toplumsal bir akıl ile kentin bütün dinamikleriyle bütün sorunları el birliğiyle ortak akılla çözme planlarımız ve kararlılığımız var” diye konuştu.

İPEKYOL BELEDİYESİ DE BORÇ BATAĞINDA

Büyükşehir belediyesi gibi iki dönemdir kayyım yönetiminde olan kentin en büyük ilçesi İpekyolu belediyesi de önceki dönemden devreden borcu açıkladı. Belediye hizmet binasına asılan pankartta belediyenin toplam borcunun 1 milyar 123 milyon 645 bin 200 lira 31 kuruş olduğu bilgisi verildi. Pankartta yer alan bilgi notunda ise sonraki aylarda bütçenin personel maaşlarına yetmeyeceği belirtildi. Artıgerçek