Yerel seçimlere doğru gidilirken gözler emekli maaşlarına yapılacak olan ek zamlara çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla emekli maaşlarına yüzde 49.25 oranında ek zam yapılmıştı.

Yapılan zam sonrası en düşük emekli maaşı 10 bin TL olurken gözler seyyanen zamma çevrildi. TGRT Haber’de konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, emekliye seyyanen zam için canlı yayında tarih ve rakam verdi.

Yapılan zam sonrası en düşük emekli maaşı 10 bin TL oldu. Bu süreçte ise emekli maaşlarına gelecek olan seyyanen zammına çevrildi. Emeklilerin merak ettiği seyyanen zammı için Şubat sonu ve Mart başını işaret eden Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, beklenen haberi verdi.

"Anket sonuçlarına göre şubat sonu, mart başı gibi seyyanen zammı bekliyoruz" diyen Karakaş, "Muhalefetin ifade ettiği gibi asgari ücrete eşitlemek oldukça güç bir durum. Çünkü yeni bir ekonomik program ve enflasyonla mücadele çabaları söz konusu. Mehmet Şimşek liderliğindeki ekonomi yönetimi, kolay kolay asgari ücret seviyelerine izin vermez” dedi.

İsa Karakaş, emekli maaşlarına gelecek olan seyyanen zam ile maaşların kaç TL'ye çıkacağını açıkladı.12-15 bin arasında olabileceğini ifade eden İsa Karakaraş, "Açlık sınırına çekilmesi gerekiyor en azından" dedi.

Karakaş, "Şahsi görüşüm, 12 ila 15 bin lira arasında bir rakamın uygun olacağı yönünde. Ancak, bu durumda 4-5 bin lira taban maaşı olanlar ile 12-13 bin lira alanlar arasında bir denge oluşacak" diye konuştu.

TÜİK: Kiraya Yapılan Harcamalar Zirvede, Sigorta ve Eğitim En Az Harcananlar Arasında TÜİK: Kiraya Yapılan Harcamalar Zirvede, Sigorta ve Eğitim En Az Harcananlar Arasında

SGK uzmanı "Bu da sistem içindeki dengeleri bozacak ve yüksek prim ödemelerinin anlamını yitirecektir. Seyyanen zammın tüm emeklilere adil bir şekilde dağıtılması gerekiyor, ki Sosyal Güvenlik Sistemi sürdürülebilir kalsın" açıklamalarında bulundu. DUVAR