Çalışma hayatıyla ilgili düzenlemeler içeren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, bir hafta bekletildikten sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı. Beştepe'den geçen kanun, bugün Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Emekçiyi Bekleyen Yeni Tehlike: Vergi Yükü Artıyor Emekçiyi Bekleyen Yeni Tehlike: Vergi Yükü Artıyor

Kanuna göre, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarında ocak ödeme dönemi itibarıyla geçerli olacak 6 aylık artış oranı yüzde 49,25 oldu. En düşük emekli aylığı, ocak ödeme döneminden itibaren uygulanmak üzere 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, zam farkının SSK emeklilerine salı, Bağ-Kur emeklilerine ise çarşamba günü ödeneceğini duyurdu.

IŞIKHAN: EMEKLİ ZAMLARINI EŞİTLEDİK

Işıkhan, SGK ve İŞKUR İl Müdürleri İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"2024 yılının ilk yarısı için; emekli aylıklarındaki zam oranını tüm emeklilerimiz için yüzde 49,25'te eşitledik. Bu gece itibarıyla söz konusu karar Resmi Gazete'de yayımlandı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerimiz ile hak sahiplerinin aylık fark tutarlarını ödemeye başlayacağız. SSK emeklilerimiz için 6 Şubat'ta, Bağkur emeklilerimiz için 7 Şubat'ta fark ödemelerini gerçekleştireceğiz."

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE DÜZENLEME

Yürürlüğe giren düzenlemeyle, kısa çalışma gerekçelerine 'genel salgın' durumu da eklendi. Sigortalının kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için gereken asgari prim ödeme gün sayısı 600'den 450'ye indirildi.

Sigortalının kısa çalışma ödeneğine hak kazanabilmesi için kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi bulunması ve son 3 yılda en az 450 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekecek.