Bayram Tatilindeki Trafik Kazalarında 68 Kişi Hayatını Kaybetti Bayram Tatilindeki Trafik Kazalarında 68 Kişi Hayatını Kaybetti

Sanatçı Dildar Didêrî (Ali Çetinkaya), Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde, polis kimliği göstererek kendisini kaçıranların boş bir arazide kendisine, "Sen niye Diyarbakır’a geliyorsun, Bu çölde seni rahatlıkla öldürebiliriz" diyerek tehditte bulunduğunu açıkladı..

İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi'ne başvuran Didêrî, Bismil'de akraba ziyareti sonrası Batman'a gitmek için otogara doğru yola çıktığını söyleyerek şunları anlattı:

'BAŞKA BİR ARABADAKİ ÜÇ KİŞİYE TESLİM ETTİLER'

"İlçe garajına geçtiğimde önümü kesen üç kişi polis kimliğini göstererek, arabaya bindirdi. Bu 3 kişi beni emniyete götürmediler. Başka bir arabada bulunan üç kişiye teslim ettiler. Arabada plaka yoktu. Götürüldüğüm yer Kerxê (Üç Tepe) mevkiinde bir yerdi. Boş bir araziydi, etrafta kimse yoktu."

4 saat alıkonulduğunu ifade eden Didêrî, şöyle devam etti: "Boş arazide bana soru sordular, cevap vermeyince yarım saat boyunca fiziki ve sözlü şiddette bulundular. Yere yatırıp boğazımdan sıktılar. Telefon ile konuştuğumda gözaltına alınmıştım. Bundan kaynaklı telefonum şifresiz bir şekilde ellerindeydi. Telefonumdaki numaraları ve isimleri sordular. Cevap vermeyince sinirlendiler. ‘Sen niye Diyarbakır’a geliyorsun, Bu çölde seni rahatlıkla öldürebiliriz. Kimse senin buraya geldiğini bilmez dahi, bize yardımcı ol bizde sana yardımcı olalım’ dediler. ‘Biz devletiz bizi niye küçük görüyorsun’ deyip şiddet uyguluyorlardı." (MA)