Bismil Cumhuriyet Başsavcılığının, ilçeye bağlı Serçeler köyünde dün iki aile arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden çıkan, 9 kişinin öldüğü, 2 kişinin de yaralandığı olayla ilgili soruşturması sürüyor.

Üç savcının görevlendirildiği soruşturma kapsamında, olaya karıştığı tespit edilen 18 şüphelinin yakalanması için güvenlik güçlerince yürütülen çalışmalarda 5 kişi yakalandı.

Hastanede tedavisi süren 2 yaralının da şüpheli sıfatıyla soruşturma dosyasına dahil edildiği olayla ilgili 11 şüphelinin yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

Olayda hayatını kaybedenler ise toprağa verildi.

Jandarma ekiplerinin köydeki güvenlik önlemlerinin de sürdüğü öğrenildi.

Ne olmuştu?

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde Serçeler (Şidad) köyünün Sarı Hüseyin mezrasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle silahlı kavga yaşandı.

Mezrada, akraba olan Alyamaç ve Taş aileleri arasında 400 dönümlük hazine arazisi üzerine önceki yıl anlaşmazlık çıktı.

Anlaşmazlık devam ederken bu sabah ekinleri biçmeye giden Taş ile Almayaç aileleri arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Kavgada 9 kişi hayatını kaybederken 2 kişi de yaralandı.

Rûdaw muhabiri Abdulselam Akıncı’nın aktardığı bilgilere göre, silahlı kavgada ölenlerin kimlikleri belli oldu.

İletişim Başkanlığı açıkladı.. "e-Devlet üzerinden akrabalıktan çıkarma" iddiası asılsızdır İletişim Başkanlığı açıkladı.. "e-Devlet üzerinden akrabalıktan çıkarma" iddiası asılsızdır

Alyamaç ailesinden 5 kişi hayatını kaybetti.

Ölen Emin Alyamaç ve Selim Alyamaç’ın kardeş oldukları öğrenildi. Selim Alyamaç’ın oğulları Muhammed Alyamaç ve Ömer Alyamaç da hayatını kaybedenler arasında. Onların yeğenleri Yunus Alyamaç da kavgada öldürülenler arasında.

Taş ailesinden ise 4 kişi öldürüldü. Dört kişinin de kuzen olduğu öğrenildi.

Ölenlerin isimlerinin Halil Taş, Serhat Taş, Orhan Taş ve Mehmet Can Taş olduğu bildirildi.