Beştaş: "Kimseye Borçlu Değiliz, Ancak Alacaklı Olabiliriz" Beştaş: "Kimseye Borçlu Değiliz, Ancak Alacaklı Olabiliriz"

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ocak-ağustos döneminde rekor harcamaya imza attığı ortaya çıktı. Aralarında yatırımcı bakanlıkların da bulunduğu toplam 25 kamu kurumunu bütçesi itibarıyla geride bırakan başkanlığın sekiz aylık harcaması, 29 milyar 905 milyon 310 bin TL olarak kaydedildi.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, Diyanet’in sekiz ayda yaptığı harcamaların 12 aylık bütçesine oranı yüzde 82 olarak hesaplanırken 36 milyar 468 milyon 836 bin TL’lik yıllık bütçenin senenin sonunda aşılacağını gözler önüne serdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verileri ile ortaya konulan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın harcamaları dudak uçuklattı. Başkanlık, yılın henüz ilk sekiz ayında rekor harcama gerçekleştirdi.

DİYANET'TEN REKOR HARCAMA

Genel bütçeli 41 kamu idaresinin ocak-ağustos dönemi harcamalarına yönelik veriler yayımlandı. Rapor, bütçeden 2023 yılı için 36 milyar 468 milyon 836 bin TL ödenek verilen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın rekor harcamasını açığa çıkardı. Diyanet’in ocak-ağustos döneminde yaptığı toplam harcama kayıtlara, 29 milyar 905 milyon 310 bin TL olarak geçti.

HARCAMALAR HER AY ARTTI

Başkanlığın 29,9 milyar TL’lik ocak-ağustos dönemi harcamasının aylara göre dağılımı, harcamaların sürekli arttığını da ortaya koydu. Buna göre, başkanlığın ocak ayında 4 milyar 41 milyon TL, şubat ayında ise 3 milyar 62 milyon TL olan harcaması, ağustos döneminde 5 milyar 189 milyon TL’ye kadar çıktı.

DİYANET BİRÇOK BAKANLIĞI GERİDE BIRAKTI

Diyanet, harcaması itibarıyla yine çok sayıda kamu idaresini geride bıraktı. Başkanlığın ocak-ağustos döneminde harcaması ile geride bıraktığı kamu idarelerinden dikkati çekenler ve harcama tutarları ise şöyle sıralandı:

  • Diyanet İşleri Başkanlığı: 29,9 milyar TL
  • İçişleri Bakanlığı: 28,1 milyar TL
  • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı: 22,8 milyar TL
  • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: 19,9 milyar TL
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı: 11,9 milyar TL
  • Ticaret Bakanlığı: 11,1 milyar TL (Kaynak)