PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun demokratik çözümü için Van ve Kars'tan başlatılan başlatılan 'Büyük Özgürlük Yürüyüşü' üçüncü gününde devam ediyor.

Van kolu, Yüksekova ilçesinden alkış ve sloganlarla Hakkari uğurlandı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki Dayanışma Dernekleri Federasyonu Eşbaşkanı Emine Kaya, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcilerinin yer aldığı yürüyüş kolu, DEM Parti Gever İlçe Örgütü binası önünde bir araya geldi. Parti binası önünde halk ve esnafla tek tek selamlaşan özgürlük yürüyüşçüleri, buradan alkış ve "Bijî berxwedana zindanan" sloganıyla uğurlandı.

Yürüyüş kolu, yol üzerinde bulunan 1969 yılında Deniz Gezmiş ve arkadaşları tarafından Zap Suyu üzerinde kurulan Devrimci Köprüsü’nü ziyaret ediyor.

Sonrasında Hakkari merkezinde halkla bir araya gelecek olan Özgürlük Yürüyüşçülerinin bir sonraki durağı ise Şırnak olacak. Yürüyüşçülerin yarın sabah saatlerinde yola çıkması bekleniyor.

KARS KOLU DOĞUBAYAZIT'TA

Yürüyüşün Kars kolu, sabah saatlerinde Iğdır'dan alkış ve sloganlarla ayrılarak Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine geçti. Coşkulu karşılamanın ardından yürüyüşçüler, ilçe merkezinde yürüyüşe geçti.

Yapılan 3 kilometrelik yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı. Yürüyüş boyunca “Bijî berxwedana Îmraliyê”, “Bimre koleti, bijî azadî” sloganları atıldı. Yürüyüşün geçtiği caddelerde esnaflar dükkanlarından çıkarak desteklerini sundu.

'TECRİDİ KABUL ETMİYORUZ'

Ardından yapılan basın açıklamasında konuşan DEM Parti Bitlis Milletvekili Hüseyin Olan, “Bu kent, kadim ve direngen bir kenttir. Ehmedê Xanî, birlik olmamız gerektiğini söyledi. Bugün milyonlarca Kürt birlikte mücadele ediyor. Bugün başlattığımız özgürlük yürüyüşü Sayın Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürt sorunun demokratik çözümüdür. Bu yürüyüş, Sayın Öcalan üzerinde ağırlaştırılan tecridi kırmak içindir. Tecritle birlikte ülke her alanda bir yıkım yaşadı. Biz bu tecridi kabul etmiyor, Kürt sorununun çözülmesini istiyoruz” dedi.

'BU YÜRÜYÜŞ BAŞARIYA ULAŞACAKTIR'

Devam eden 40 yıllık savaşta Kürtlere her türlü haksızlığın yapıldığını belirten Olan, “Kürtleri soykırıma uğrattınız, asit kuyularına attınız ama bitiremediniz. ‘Hayali Kürdistan burada meftundur’ diyen zihniyetin hayalleri yıkıldı. Kürt halkı bir hakikatin kendisidir. Hakikat karartılamaz. Bu yürüyüş uzun ve başarıya ulaşacak bir yürüyüştür. Herkes bilsin ki Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kırılacak ve Kürt sorunun demokratik çözümü sağlanacaktır” diye konuştu.

Sanatçılar ve Yazarlar Tepkili: "Kayyım Ataması Hukuksuz, Derhal İptal Edilmeli" Sanatçılar ve Yazarlar Tepkili: "Kayyım Ataması Hukuksuz, Derhal İptal Edilmeli"

Açıklamanın ardından yürüyüşçüler, Ağrı'nın Diyadin ilçesine doğru yola çıktı.(MA)