Kocaeli 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde demans hastalığına yakalanan Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un cezasının infazı, ATK’nin verdiği yeni bir rapor üzerine bir yıl daha ertelendi.

Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) dönük soruşturma kapsamında 28 Aralık 2016’da tutuklanan Tuğluk’a, “örgüt yönetmek” iddiasıyla 10 yıl hapis cezası verildi. Ankara 17’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği hapis cezası onanan Tuğluk, cezaevinde demans hastalığına yakalandı. Yaşamını tek başına sürdüremeyen Tuğluk, avukatların yaptığı birçok başvurunun ardından Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından verilen “yaşamını tek başına sürdüremez” raporuna rağmen tahliye edilmedi. Avukatların Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru üzerine 27 Ekim 2022’de tahliye edilen Tuğluk’un cezasının infazı, ATK’nin verdiği yeni bir rapor üzerine bir yıl daha ertelendi.

RELATED VİDEO
Play Video
Tuğluk, hastalığın takibi için bir kez daha ATK’ye sevk edildi. İnfaz ertelenmesinin sürdürülüp sürdürülemeyeceği kararı için ATK’ye sevk edilen Tuğluk hakkında, “cezaevinde yaşamını tek başına idame ettiremeyeceği” tespitinin yer aldığı rapor verildi.

İNFAZININ ERTELEMESİ BİR YIL SÜREYLE UZATILDI

ATK’nin “Tuğluk’un yaşamını tek başına sürdüremeyeceği” yönündeki raporunun Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaşmasının ardından savcılık, Tuğluk’un cezasının infazının ertelenmesini bir yıl süreyle uzattı.


Tuğluk’un cezasının infazının daha önce altı aylığına geri bırakıldığı hatırlatılan kararda, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nün "Hükümlü Aysel Tuğluk’un hakkındaki hapis cezasının ertelenmesi sonucu tahliyesinin toplum güvenliği bakımından ağır ve somut tehlike oluşturacağı yönünde Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’nca olumsuz herhangi bir husus belirtilmemiştir" görüşüne yer verildi.

BİR YIL SONRA YENİDEN İNCELEME

Tuğluk’un cezasının bir yıl süreyle ertelenmesine karar veren savcılık, Tuğluk’un erteleme tarihinden itibaren bir yıl sonra yapılacak sağlık durumu incelemesi için Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat etmesi yükümlülüğüne tabi tutulmasına karar verdi.

‘TAHLİYE GECİKTİ, HASTALIĞI İLERLEDİ’

Tuğluk’un avukatı Reyhan Yalçındağ, teşhis sonrası müvekkilinin tahliye edilip tedavisine başlansaydı, hastalığının bu kadar ilerlemeyeceğini söyledi. Yalçındağ, şunları söyledi:

Ateş cinayetinin kilit ismi Kılavuz: Bana 'sus' talimatı verildi, konuşmaya hazırım' Ateş cinayetinin kilit ismi Kılavuz: Bana 'sus' talimatı verildi, konuşmaya hazırım'

“Müvekkilin hastalığının tedavisi olanaksız ve bir başkasının yardımı olmadan yaşanmasını sürdürdüğüne dair ATK bu defa 1 yıl daha uzatan bir rapor verdi. Dolayısıyla ilk günden beri söylediğimiz üzere, hastalığın ilk teşhisi konulduğunda, yani Şubat 2021’de tahliye edilmiş olsaydı, en azından bu kadar ağırlaşması, dışarıdaki hastane ortamındaki tedavi sebebiyle daha yavaş seyredebilirdi. Ancak maalesef hastalık oldukça ileri bir aşamaya geldikten sonra ATK rapor verdi ve tahliye oldu. Tedavisi halen devam etmektedir.”(MA)