Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in Ankara'da sokak ortasında öldürülmesinin kilit isimlerinden biri olan eski MHP Mersin milletvekili ve partinin lideri Devlet Bahçeli'nin eski TBMM Danışmanı Olcay Kılavuz sessizliğini bozdu. Tetikçi Eray Özyağcı’yı Ankara dışına çıkaran Tolgahan Demirbaş’ı evinde koruduğu iddia edilen Kılavuz, kendisine "konuşmayıp sessiz kalma" talimatının verildiğini söyledi. Kılavuz'un, 1 Temmuz'da başlayacak cinayet davası öncesinde ifadesinin alınması için çağrı yaptığı da belirtildi.

'KONUŞMA, AYŞE ATEŞ'İ ARAMA' TALİMATI İDDİASI

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşmesinin ardından MHP cephesinde gerilimin yükselmesi ile eş zamanlı açıklama, iktidara yakın TGRT Haber üzerinden yapıldı. TGRT Haber Ankara Koordinatörü Ahmet Sözcan'ın, Olcay Kılavuz'un "yakın çevresine yaptığı değerlendirmelere" dayandırdığına göre, eski MHP milletvekili "Bildiklerimi anlatmaya hazırım" dedi. Kendisine konuşmaması ve Sinan Ateş'in ailesine başsağlığı dilememesi yönünde talimat verildiğini savunan Kılavuz, Demirbaş'ın da "evinde değil, evinin önünde" yakalandığını savundu.

Bu açıklamaları aktaran Sözcan, bu sabahki yayında şu ifadeleri kullandı:

'BENİ SAVCILIK ÇAĞIRSIN'

Trump'a suikast girişimi: Saldırganın kimliği açıklandı, bir tanık polis ve Gizli Servis'i uyardığını söyledi Trump'a suikast girişimi: Saldırganın kimliği açıklandı, bir tanık polis ve Gizli Servis'i uyardığını söyledi

"TGRT Haber olarak Olcay Kılavuz'un çok yakındaki isimlere ulaştık. Olcay Kılavuz bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyor, onları paylaşalım. Olcay Kılavuz'un bir çağrısı var. Beni mahkeme-savcılık çağırsın" diyerek bir çağrıda bulunuyor.

Olcay Kılavuz Mersin Milletvekilliği yaptı, ülkü ocakları başkanlığı da yaptı. Son olarak MHP lideri Devlet Bahçeli’nin grup danışmanı olarak görev yapıyordu ama görevden alındı. Sinan Ateş cinayetinin ardından Olcay Kılavuz ismi sürekli gündemde. Suikast sonrası tetikçi Eray Özyağcı’yı Ankara dışına çıkaran Tolgahan Demirbaş’ı koruduğu iddia ediliyordu. Onunla görüşmeler yaptığı iddia ediliyordu. Dolayısıyla Olcay Kılavuz’un açıklamaları, bu davaya nasıl baktığı, bundan sonra neler yapmayı planladığı çok önemliydi.

Biz de TGRT Haber olarak Olcay Kılavuz’un çok yakınındaki isimlere ulaştık. Olcay Kılavuz’un bir çağrısı var, diyor ki “Beni savcılık, mahkeme çağırsın. Beni dinlesinler. Bana yöneltilen soruları cevaplamaya hazırım. Bildiklerimi anlatmaya hazırım” şeklinde bir çağrısı var.

'BİLMİYORDUM' İDDİASI

Sinan Ateş davasına ilişkin dava 1 Temmuz’da başlıyor. Olcay Kılavuz, ısrarla kendisinin ifadesinin alınmasını istiyor, böyle bir çağrısı var. Hatta şöyle bir şey diyor, “Ben Tolgahan Demirbaş ile görüştüm ama bu olaydan haberdar değildim. Kendisinin bu işin taraflarından biri olduğunu bilmiyordum. Daha sonra bu olay olunca görüştüm ancak merakımdan görüştüm” diyor. Kendisinin iddiası bu şekilde.
“Tape kayıtları varsa, Tolgahan Demirbaş dinleniyorsa ve benim onunla yaptığım görüşmeler kayıt altına alındıysa o tapeler deşifre edilsin" diyor.

'TELKİNDE BULUNULDU, TALİMAT VERİLDİ'

Bu zamana kadar niye ifade vermedi ya da açıklama yapmadı? Olcay Kılavuz, bu konuda kendisine telkinde bulunulduğunu, talimat verildiğini söylüyor. ‘Senin ismin dosyada geçmiyor ki neden ifade veresin?’ şeklinde telkinde bulunulduğunu ifade ediyor. Aynı zamanda da sessiz kalması noktasında da talimat verildiğini söylüyor. Olcay Kılavuz, “Eğer bu suçsa gidip yatayım” ifadesini de kullanıyor."

'BAŞ SAĞLIĞI BİLE DİLEMEYİN' TALİMATI

Ayşe Ateş’i de aramak istediğini söylüyor ama “Kendilerine baş sağlığı bile dilemeyin” diye talimat gittiğini söylüyor.

Tolgahan Demirbaş’ın kendi evinde değil, evinin önünde gözaltına alındığını söylüyor. Polisler almaya geldiğinde ilk başta direndiğini, teslim etmek istemediğini ama Sinan Ateş cinayetiyle ilgili olduğunu öğrendikten sonra Demirbaş’ı polislere teslim ettiğini ifade ediyor.

Sinan Ateş’in öldürülmesine ailesinin de üzüldüğünü ifade ediyor ve Kendi ailesinin de “Yazıktır, günahtır, neden öldürdüler?” diye ağladığını söylüyor." (Kaynak)

Kaynak: artıgerçek