AKP Merkez Karar Yönetim Kurumu (MKYK) üyesi Metin Külünk’ün Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’la ilgili iddiaların ardından iktidarın rahatsız olduğu ve Erbaş’ın ‘affını’ isteyeceği iddia edildi. Erbaş ile ilgili iddialar gündemdeyken 8 Ekim’de yapılması planlanan il müftüleri toplantısının ileri bir tarihe ertelenmesi ise dikkat çekti.

Ehliyet Alacak Adaylara Önemli Uyarı: Direksiyon Sınavı Kurallarında Değişiklikler Geliyor Ehliyet Alacak Adaylara Önemli Uyarı: Direksiyon Sınavı Kurallarında Değişiklikler Geliyor

Külünk, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yurt dışındaki faaliyetlerine dair 'FETÖ' imasında bulundu. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un Diyanet’te görevlisi eniştesi Fatih Kurt’a da uzanan iddiaların ardından Diyanet, konuyu yargıya taşıdı ve Külünk hakkında suç duyurusunda bulundu. Diyanet’in şikâyetçi olduğu Külünk, yargıya 60 sayfalık ifade verdi ve belgeler sundu.

RELATED VİDEO

Play Video

‘İKTİDAR KANADINDA DA RAHATSIZLIK VAR’

Cumhuriyet’te yer alan Sefa Uyar’ın haberine göre af konusunda kurumda farklı görüşler de bulunuyor. Külünk’ün tüm iddialarına karşın Erbaş’ın ekibinin yeniden atandığına dikkat çeken bazı kaynaklar, bu nedenle affı “olası” bulmuyor.

Konunun tamamen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlı olduğunu belirten bazı isimler, “Cumhurbaşkanı, Erbaş’tan memnun mu? Asıl konu bu. Külünk’ün iddiaları, yenilir yutulur gibi değil. İktidar kanadında da rahatsızlık var” değerlendirmesini yapıyor. İddiaları reddeden bazı isimler ise “Dedikodudan ibaret. Başkan şu an daha rahat” değerlendirmesini yapıyor.

Tartışmalar sürerken 8 Ekim’de yapılması planlanan il müftüleri toplantısının ileri bir tarihe ertelenmesi dikkat çekti.

NE OLMUŞTU?

Külünk, 5 Eylül'de sosyal medya hesabından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a üç soru yöneltmişti. AKP’li Külünk’ün söz konusu sorularında ise FETÖ vurguları dikkat çekmişti. Külünk şu soruları yöneltmişti:

"1) FETÖ’nün korunup TÜRKİYEMİZE KARŞI kullaniıldığı ve de büyütüldüğü ve Ditib'in güçlü olduğu Almanya'da neler oluyor?

2) Ditib'in başına getirilen kişi kimdir? Yakın geçmişteki (15 Temmuz'dan sonra) tutumu ve irtibatta olduğu kişiler, nasıl es geçildi? Hiç mi sorma sorgulama ihtiyacı hissetmediniz?

3) "Alman Islam'ı" için mücadele verip de, her kulvarda Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Cumhurbaşkanı'mızı hedef alan, kendi oğlunun Köln'de Fetöye ait okulda öğretmen olan, Türkiye'ye giriş yasağı bulunan şahıslar bağını hiç sormadınız mı?

iDitib camiilerine şaibeli polis baskınları sonucu "kurtarıcı" olarak sızan şahıs ve şahıslara hangi amaçla camilerde gençlere konferans verme süretiyle Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı aleyhinde propaganda imkanı sağladı?

'DANIŞIKLI DÖVÜŞ MÜ, YOKSA PARALEL YAPI MI İNŞA EDİLMEKTE?'

4) Aynı şahıs hangi sıfatla 2019 yılında, Baden Württemberg eyalentinde yaşayan ve kendisine Ditib'e sızması için yardımda bulunan eski başkanlardan ve oğlunun üzerine Fetö'ye ait banka hesabı bulunan ve Fetö evlerinde abilik yapan, kızı da aynı şekilde giriş yasağı bulunan Fetöcülerle devamlı ilişki içinde bulunan ve yaşadığı bölgede Fetö dershanelere kayıt için insanlara inanılmaz baskı yapan şahsı Köln'e, Din ateşesi iken, davet etti?

5-“Alman Islam'ı" girişiminin destekçileri ile, alttan alttan Ditib'e kayyum atanması ve tüm gönül veren insanlar tarafından elde edilen gayri menkul ve cemaat gücünü elde etmek için sinsi ve şüpheli kişiler ile danışıklı dövüş mü, yoksa paralel yapı mı inşa edilmekte?

'FETÖCÜLERİN TEKRAR YUVALANMASINDAN MÜTEVELLİT, İNSANLARIN UZAK DURDUĞU, HANGİ SEBEPLE AÇIKLANIR?'

6-En son seçimlerde, Ditib camii başkanlarına hangi sebepten dolayı "AK Parti'nin teşkilatları" kesinlikle camiide konuşturulmayacak ve yaklaştırılmayacak" talimatı verildi?

7-Muharrem Kuzey'in, Ditib'in başına geçtikten sonra, camii yönetimlerinde Fetöcülerin seslerinin gür çıktığı, kendi cemaatlerini entegre etmeye çalışıp, üst düzey olanların da aniden Merkez olan Köln'e, yani Muharrem Kuzey'in yanına transfer olma gayretleri, hangi sebepten dolayıdır?

8-Ditib yönetimlerinde kazanın kaynaması sonucu, üyelerdeki güven kaybı, bilhassa Fetöcülerin tekrar yuvalanmasından mütevellit, insanların uzak durduğu, hangi sebeple açıklanır?"

Editörün Notu: Haberde yer alan anlam, anlatım bozuklukları ve harf hataları Külünk'e aittir.