İletişim Başkanlığı açıkladı.. "e-Devlet üzerinden akrabalıktan çıkarma" iddiası asılsızdır İletişim Başkanlığı açıkladı.. "e-Devlet üzerinden akrabalıktan çıkarma" iddiası asılsızdır

Türkiye’de 2021 yılının ilk beş ayında 79 kadın şüpheli şekilde ölü bulunurken bu sayı 2023’te 101’e yükseldi.

Cumhuriyet'ten Rengin Temoçin'in haberine göre, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim “Şüpheli kadın ölümleri en önemli meselelerden biri” dedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN ÇEKİLDİKTEN SONRA ŞÜPHELİ ÖLÜMLER ARTTI

Ataselim, şöyle konuştu: “Son yıllarda bizim verilerimize göre kadın cinayetleri belli bir seyirde devam ederken ve İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın geri çekilmesinin ardından artarken şüpheli kadın ölümleri ise kadın cinayetlerinden çok daha fazla artıyor durumda. Burada gördüğümüz şey kadın cinayetlerinin büyük bir kısmı şüpheli kadın ölümü verilerinde gizli olabilir. Biz ailelere ulaştığımızda, bir adalet sürecinin takipçisi olduğumuzda şüpheli bırakılmış olan birçok kadın cinayetlerindeki deneyim üzerine gerçekleri açığa çıkartabiliyoruz."

'İNTİHAR SÜSÜ VERİLİYOR'

Ataselim sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yüksekten düşüp ölü bulunan kadınların yanlarında mutlaka bir erkek oluyor. Bu tip ölümlere intihar süsü vererek kaza süsü vererek cinayet olduğu gerçeğini gizlemeye çalışıyorlar. Her bir şüphenin üzerine gidilmesi gerekir. Hiçbir kimsenin aklında soru işareti kalmayacak şekilde gerçekler açığa çıksın.” (Kaynak)