İstanbul'daki 1 Mayıs yürüyüşleri nedeniyle tutuklananlar hakkında savcılık jet hızıyla iddianame düzenledi.

İşçi sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs'ta Saraçhane'den Taksim'e yürümek istedikleri için tutuklan 30 kişi hakkındaki iddianamede, toplam 405 yıl hapis cezası talep edildi. Savcılık, 30 kişi hakkında 3 yıl 9'şar aydan 13 yıl 6'şar aya kadar hapis istedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan ilk iddianamede; 30 kişi hakkında 'toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet, görevi yaptırmamak için direnme, kasten yaralama ve kamu malına zarar verme' suçlamaları yöneltildi.

İkinci iddianamede ise 12 tutuklu için ise toplamda 162 yıl hapis cezası istendi. İki ayrı iddianamede toplam 42 tutuklu için toplamda 567 yıla kadar hapis cezası istendi.

Bayram Tatilinin İlk Beş Gününde 36 Kişi Hayatını Kaybettiği Bildirildi Bayram Tatilinin İlk Beş Gününde 36 Kişi Hayatını Kaybettiği Bildirildi

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi kararına rağmen İstanbul'da 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasına hükümet ve valilik eliyle yasak getirilmişti. Saraçhane'deki Bozdoğan Kemeri altında oluşturulan polis barikatı büyük tepkilere neden olurken, barikatı aşarak Taksim'e yürümek isteyenler çeşitli tarihlerde yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 77 kişi ise tutuklanmıştı. Artıgerçek