DEM Parti Yüksekova Seçim Bürosunda yapılan açıklamaya, DEM Parti Yüksekova İlçe Eş Başkanı Ercan Sevmez, Yüksekova Belediyesi Eş Başkan Adayları Şoreş Diri, Şadiye Kırmızıgül ve partililer katıldı.

Basın açıklamasını okuyan İlçe Eş Başkanı Ercan Sevmez, 16 Mart 1988’de Saddam Hüseyin'in kimyasal ve biyolojik silahlar kullanarak kadın, çocuk, yaşlı, genç 5 bini aşkın Halepçeli Kürt’ü katlettiğini belirterek, "Irak’ta Kürt halkının hak eşitliği ve özgürlük taleplerini defalarca silahla, devlet terörüyle, şiddetle bastırmayı deneyen Baas yönetimi, yaptığı bu katliam ile Kürt halkının özgürlük ve eşitlik mücadelesini geriletemedi" dedi.

İstanbul'da çalışan Hakkarili Raufoğlu intihar etti İstanbul'da çalışan Hakkarili Raufoğlu intihar etti

Tarihin baskı ve şiddet yöntemleriyle demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelelerini bir süre bastırabileceğini ancak engelleyemeyeceğini vurgulayan Sevmez, "Kimyasal, biyolojik ya da konvansiyonel, hangi silahlar ve yöntemler kullanılırsa kullanılsın, katliam ve şiddetle demokrasi ve adalet mücadelesi durdurulamaz.

Halepçe Katliamının yıldönümünde, insanlık düşmanı bu kitle katliamını düzenleyenleri bir kez daha lanetliyoruz. Unutmuyoruz. Ama daha önemlisi unutturmuyoruz ki, bugün baskı ve şiddet politikalarıyla halkın mücadelesini gerileteceğini sananlar, tarihten ders alsınlar" ifadelerini kullandı.