Türkiye'de yüksek enflasyon ve TL'nin döviz kuru karşısında erimesi ekonomik krizi giderek derinleştirirken özellikle asgari ücretle çalışan ve emekliler açlık sınırının altına yaşamak zorunda kalıyor. Geçinemeyen milyonlarca vatandaş da çareyi kredi kartı kullanmakla bulsa da kredi borçları katlanarak artıyor.

CHP'nin hazırladığı rapor da bu gerçeği gözler önüne serdi. Rapora göre, faizlerin yıllık bileşik bazda yüzde 80’lerde seyretmesine rağmen vatandaşlar bireysel kredilerle borçlanmaya devam ediyor. 19-26 Nisan döneminde bireysel kredilerinin bakiyesi 17 milyar lira artarak 1 trilyon 689 milyar liraya çıkarken, kredi kartı borç bakiyesi ise 25.7 milyar lira artarak 1 trilyon 419 milyar liraya yükseldi.

BORÇ 3 TRİLYON LİRAYI GEÇTİ

Sözcü'den Başak Kaya'nın aktardığı raporda şu tespitler yapıldı:

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı Gerçekleşti Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı Gerçekleşti
  • Bankaların bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle vatandaşlardan olan alacaklarının bakiyesi 19-26 Nisan arasındaki haftada 42.7 milyar lira artarak 3 trilyon 108 milyar lira oldu. Tüketicilerin bankalara olan borçları 2024 yılı başından bu yana 380 milyar lira (yüzde 13.9) arttı.

KREDİ ALACAKLARI 59.7 MİLYAR

  • Bankaların icra takibine aldıkları bireysel kredi ve kredi kartı alacakları ise 19-26 Nisan haftasında 1.2 milyar lira daha artarak 59.7 milyar lira oldu. Söz konusu haftada bankaların toplam batık kredilerinin 1.2 milyar lira artarak 203.4 milyar liraya yükselmesinin tümüyle bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşlardan kaynaklandığı gözüküyor.

99 MİLYAR LİRAYA YAKIN İCRALIK KREDİ BORCU

  • Banklar zaman zaman bu borçları düşük bir karşılıkla varlık yönetim şirketlerine devrediyor. Varlık yönetim şirketlerinin kontrolünde 41 milyar liralık batık tüketici kredisi alacağı bulunuyor. Dolayısıyla vatandaşların faizleri ve icra masrafları hariç 99 milyar liraya yakın icralık kredi borcu bulunuyor. (Kaynak)