Din Kültürü Öğretmeninden 6 Öğrenciye Cinsel İstismar: Hapis Cezası İsteniyor, 135 Yıla Kadar Din Kültürü Öğretmeninden 6 Öğrenciye Cinsel İstismar: Hapis Cezası İsteniyor, 135 Yıla Kadar

Bitlis Emniyet Müdürü Ortaç Şekeroğlu ve polis olan eşine ait bilgilerin sosyal medyada paylaşılması üzerine başlatılan soruşturmada, 'BombacıMülayim01' adını kullanan kişinin polis V.K. olduğu anlaşıldı. Görev yaptığı Trabzon'da yakalanan ve soruşturma için Bitlis'e getirilen V.K. Bitlis Adliyesi'ne getirildi.

Sosyal medyada yaptığı paylaşımların ardından polis, 5 gün önce çalışma başlattı. Bitlis Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, paylaşımların Trabzon Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğünde görevli polis V.K. tarafından ‘BombacıMülayim01’ adıyla açılan hesaptan yapıldığını belirledi.

Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen talimat doğrultusunda V.K., 3 gün önce görev yaptığı Trabzon'da Terörle Mücadele Kanunu'nun 6’ncı maddesi (terörle mücadele eden personeli hedef göstermek) ve Türk Ceza Kanunu'nun 136’ncı maddesi (kişisel verileri hukuka aykırı olarak başkasına vermek, yaymak ve ele geçirmek) kapsamında gözaltına alınarak Bitlis'e getirildi.

Polis V.K.'nin üzerinde ve ikametinde yapılan aramalarda el konulan dijital materyallerde yapılan incelemelerde, kişiye özel, gizli ve çok gizli ibareli yaklaşık 3 bin evrakı arşivlendiği iddia edildi. V.K.’nin ayrıca hukuki yardım adı altında menfaat temin ettiği, kendisine para aktarımında bulunan birçok mağdurun da bulunduğu öne sürüldü.

V.K.'ye Bitlis'te asılsız bilgi aktarmakla suçlanan polis memurları S.B. ve O.Z. de çarşamba günü gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan polisler V.K., S.B. ve O.Z. sağlık kontrolünden geçirildikten sonra geniş güvenlik önlemleri altında bugün Bitlis Adliyesi'ne getirildi.

Savcılıktaki sorgusunun sonrası tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen V.K., tutuklandı. S.B. ve O.Z. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

'POLİS HAKLARI SAVUNUCUSU'

Öte yandan konuya ilişkin açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan V.K.’nin kendisine gelen bir mesajı paylaştığını belirterek Bitlik İl Emniyet Müdürü ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya seslenmiş, "Polis hakları savunucusu bir polis memuruna bu zulmün yapılmasına izin verirsen senden de bunun hesabını sorarım” ifadelerini kullanmıştı. DUVAR