Kamuda tasarruf tedbirlerinin personeli hedef almakla sınırlı kaldığına dair eleştiriler sürerken, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) de yeni önlemler getirileceği ileri sürüldü. İddiaya göre, milletvekili makam araçları, seyahatler ve sağlık harcamaları konusunda yeni bir tasarruf paketi hazırlanıyor. Meclis başkanvekilleri, grup başkanvekilleri ve komisyon başkanvekillerinin kullandığı Audi marka araçların da değişebileceği belirtildi.

Ekonomim gazetesinden Besti Karalar'ın haberine göre TBMM, bir yıldır kısmen uyguladığı tasarruf tedbirlerini genişleterek yeni bir genelge hazırlıyor. Genelgenin öne çıkan ayrıntıları şöyle:

SEYAHATLERE KİŞİ SINIRLAMASI YOLDA

* TBMM, katılımı zorunlu programların dışında ihtisas, tali ve araştırma komisyonlarının yurt içi ve yurt dışı seyahatlerine sayı sınırlaması getirecek. Duruma göre komisyon gezilerinde uzman görevlendirecek.

'AUDİ'LERİN DEĞİŞMESİ GÜNDEMDE'

* Hizmet araçlarının tamamı elektrikli araca dönüştürülecek, yeni yasama dönemine yetiştirilmesi sağlanacak. Habere göre, meclis başkanvekilleri, grup başkanvekilleri ve komisyon başkanvekillerinin kullandığı Audi marka araçların da değişmesi gündemde. Kiralık olan makam araçlarının sözleşmesi her yıl temmuz ayında yenilenirken, tüm makam araçlarının Togg’la değiştirilmesi konuşuluyor. Yeni tedbirler uygulanırsa, kiralık makam araçları temmuz ayından itibaren kullanılmayacak.

KAĞITTAN DİJİTALE GEÇİLECEK, SUDA TASARRUF EDİLECEK

* Tüm birimlerde kağıt kullanımı kaldırılarak, dijitale geçilecek. Meclis’te şu anda kullanımı devam eden kırtasiye malzemeleri, toner, plastik sular bittikten sonra yenileri alınmayacak. Bu sebeple ihale sözleşmeleri de iptal edilecek. Meclis'te düzenlenen resepsiyon ve etkinliklerde "sade menü" uygulaması devam edecek.

'ÖZEL HASTANE YERİNE DEVLET VE ÜNİVERSİTE HASTANELERİ'

6 Günlük Tatilin Kara Bilançosu: 46 kişi Hayatını Kaybetti, 7 bin 683 Yaralı 6 Günlük Tatilin Kara Bilançosu: 46 kişi Hayatını Kaybetti, 7 bin 683 Yaralı

* Sağlık harcamaları, devlet ve üniversite hastanelerine yönlendirilecek. Sadece özel hastanelerle yürütülen sağlık provizyon sistemi, devlet ve üniversite hastanelerine yaygınlaştırılacak.

'VEKİL HARCAMALARI DA KISITLANACAK'

Habere göre, TBMM Başkanlığı, muhalefetin de sık sık gündeme getirdiği ‘Milletvekilleri harcamaları da dahil olsun, milletvekilleri tasarruf dışında kalmasın’ önerilerini dikkate alarak, milletvekillerinin sağlık, yol, yemek ve personel sayısı gibi kalemlerde yeni tedbirleri çalışıyor.

Genelgeye son şeklini vermek üzere TBMM Başkanlık Divanı’nın önümüzdeki hafta toplanması bekleniyor. (Kaynak)