İzlenme rekoru kıran Kurtlar Vadisi, 'Kaos' ile geri dönüyor İzlenme rekoru kıran Kurtlar Vadisi, 'Kaos' ile geri dönüyor

Birleşmiş Milletler çatısı altında 20 yıla yakın bir süredir İyi Niyet Elçisi olarak insan hakları alanında çalışmalar yürüten Hollywood oyuncusu Angelina Jolie, 7 Ekim'den bu yana İsrail'in Gazze'ye yönelik ayrım göztemeksizin sürdürdüğü saldırılarla ilgili Suriyeli gazeteci ve film yapımcısı Waad Al-Kateab ile yönetmenliğini üstlendiği "We Dare to Dream" adlı filme ilişkin verdiği mülakatta konuştu.

'GEREKENLER YAPILMAYINCA TEPKİ OLACAĞINI, DİK DURULACAĞINI DÜŞÜNDÜM'

Jolie, "İnsan haklarına ilişkin bir fikir vardı. Buna göre haklar belirlenir, bir şeyler için dik durulur ve yapılması gerekenler yapılmayınca tepki olacağına dair bir fikrim vardı. Gerçekten bunun böyle olduğunu düşündüm. Hatta Birleşmiş Milletler'in de böyle olduğunu düşündüm" dedi.

Jolie, zaman içinde şahit olduğu olayların dünyadaki adaletsizliği anlamasına yardım ettiğini belirterek, "İnsan hakları var ama kim için var? Bazen bunlar, bazen de onlar için var. Ama bazen de bir grup için hiç yok" ifadesini kullandı.

Adalet ve insan haklarının herkes için aynı işlemediğini ve bazı kişilerin işledikleri suçları için hesap bile vermediğini kaydeden Jolie, "Bazı insanlardan suçları için hesap vermesi istenirken, bazılarına dokunulmuyor. Bu, gün geçtikçe daha da fazla tanık olduğumuz dünyamızın çirkin yüzü" dedi.

'AÇIK HAPİSHANEYDİ HIZLA TOPLU MEZARLIK OLUYOR'

Öte yandan, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına ilişkin sosyal medya platformu Instagram'da 1 Kasım'da yaptığı paylaşımında Jolie, "Bu, Gazze'de kaçacak yeri olmayan hapsolmuş nüfusun kasten bombalanmasıdır. Gazze, yaklaşık 20 yıldır bir açık hapishaneydi ve hızla toplu mezarlık oluyor" ifadelerini kullanmıştı.

Jolie, Gazze'de çocukların ve ailelerin öldürülmesine dikkati çekerek, "Milyonlarca Filistinli sivil, çocuk, kadın ve aileler, dünya izlerken ve birçok hükümetin aktif desteğiyle uluslararası hukuka karşı gıdadan, ilaçtan ve insani yardımdan mahrum bırakılarak, topluca cezalandırılıyor ve insanlık dışı muamele görüyor" demişti.

Angelina Jolie, paylaşımında "İnsani ateşkes talep etmeyi reddederek ve BM Güvenlik Konseyi'nin taraflara ateşkesi dayatmasına engel olarak dünya liderleri de bu suçlara ortak oluyor" ifadelerine yer vermişti. ArtıGerçek