Yeni vergi düzenlemesi yolda: Kripto vergi oranı açıklandı Yeni vergi düzenlemesi yolda: Kripto vergi oranı açıklandı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimin izlendiği Küresel Gıda Fiyat Endeksi'nin mayıs ayı sonuçlarını açıkladı.

Endeks, mayısta bir önceki aya göre yüzde 0,9 arttı. Bu artışta tahıl, et ve süt ürünlerinin fiyatlarındaki yükselişler etkili oldu. Küresel gıda enflasyonu yıllık düzeyde ise eksi yüzde 3,4 olarak gerçekleşti.

GIDA ENFLASYONU TÜRKİYE'DE YÜZDE 70, KÜRESEL DÜZEYDE EKSİ 3,4

Türkiye'de ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre mayıs ayında yıllık gıda enflasyonu yüzde 69,9 oldu. Böylece küresel gıda enflasyonuyla olan makas da 73 puanın üzerinde gerçekleşti.

Öte yandan Küresel Tahıl Fiyat Endeksi, Kuzey Amerika ve Ukrayna'da hasada yönelik artan endişelerin de etkisiyle mayısta önceki aya göre yüzde 6,3 artarken, yıllık bazda yüzde 8,2 düştü. Tüm başlıca tahılların küresel ihracat fiyatları bir önceki aya göre yükselirken, en fazla artış buğdayda görüldü.

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, palm yağının küresel fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle aylık yüzde 2,4 gerilerken, yıllık bazda yüzde 7,7 arttı. Palm yağı fiyatları, Güneydoğu Asya'daki üretimin mevsimsel olarak artması ve uzun süredir devam eden zayıf küresel ithalat talebi nedeniyle mayısta art arda ikinci kez geriledi.

ŞEKER ENDEKSİ YÜZDE 7,5 DÜŞTÜ

Şeker Fiyat Endeksi, Brezilya'da yeni hasat sezonunun iyi başlaması ve küresel arz görünümünün iyileşmesine katkıda bulunan elverişli hava koşullarının etkisiyle yüzde 7,5 düştü.

Aynı dönemde FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, yaz tatili öncesinde perakende ve gıda hizmetleri sektörlerinden gelen talep artış, Batı Avrupa'da süt üretiminin tarihi seviyelerin altına düşebileceğine dair piyasa beklentileri ve Okyanusya'da mevsimsel olarak yumuşayan süt üretiminin etkisiyle aylık bazda yüzde 1,8, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 4,3 arttı.

Et Fiyat Endeksi de kümes hayvanları ve büyükbaş hayvan etlerinin uluslararası fiyatlarının düşmesinin etkisiyle bir önceki aya göre yüzde 0,2 geriledi.

Kaynak: Artıgerçek