Türk-İş ve Hak-İş'in, 30 Ocak'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'la yapılan toplantıdan ek zam ve taşerona kadro talebini rafa kaldırarak ayrılmasına tepkiler sürüyor. Bu toplantıda imzalanan 'Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Ek Çerçeve Anlaşma Protokolü'yle sadece 230 bin işçinin mayıs ayındaki zammının ocak ayına çekilmesi kararı çıkarken, eleştiriler üzerine Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay bugün yeni bir açıklama yaptı.

Atalay, kamudaki 700 binden fazla işçinin 2023-2024 dönemindeki mali ve sosyal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'nü mayıs ayında imzalandıklarını anımsattı. İmzalandığı dönemde yüksek olduğunu belirttiği sözleşmedeki oranların yüksek enflasyon nedeniyle eridiğini anlatan Atalay, bu nedenle Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu'nu toplayarak harekete geçtiklerini söyledi.

Atalay, bu süreçte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'la kamu işçilerinin talebine dair görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

'OCAK AYINDAN SONRA 10 PUAN KAYBIMIZ OLUYOR'

Girişimleri sonucu, 29 Ocak'ta imzalanan ek protokolle ocak ayındaki ücret artışlarından sözleşme yürürlük tarihi farklı dönemde (mayıs) olan kamu işçilerinin de yararlandığını vurgulayan Atalay, bu sayede yaklaşık 230 bin kamu işçisinin ücret zammının öne çekildiğini belirtti.

Atalay, TÜİK tarafından ocak ayı enflasyonun yüzde 6,7 olarak açıklandığını hatırlatarak, "Ocak'tan sonra en az 10 puan kaybımız oluyor. Bu az bir kayıp değil. Bunu kök ücrete, ikramiyeye, 237 bin insana vurduğun zaman, 6 aylık maaşı ve 2 ikramiyeyi de eklediğin zaman büyük bir yekun tutuyor" dedi.

'BEN DE MEMNUN OLMADIM'

Kamu Koordinasyon Kurulu'nun, bağlı sendikaların ve işçilerin görüşlerini her zaman dikkate aldıklarını öne süren Atalay, "Ek protokolün imzalanması konusunda Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu olarak ortak karar aldık. Sendikaların istemediği hiçbir işe imza atmamız mümkün değil. Bu, beklentileri karşılamadı. Millet bundan memnun oldu mu? Hayır. Ben de memnun olmadım" diye konuştu.

Atalay, kamu işçilerinin ücretlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi: "Kamu işçisinin ücretleriyle ilgili düzenlemeye ihtiyaç var. Bunun adına 'ek zam' mı dersiniz, 'iyileştirme' mi dersiniz. Bu yönde bir adım atılmalı. Bu enflasyon devam ettiği sürece iyileştirmenin de anlamı kalmıyor. Bir taraftan üç lira veriliyor, enflasyonla dört lira alınıyor."

'İŞÇİNİN 1,5 MAAŞI VERGİYE GİDİYOR'

Çalışanların ücretleri üzerinden ödediği gelir vergisinin yüksekliğine de değinen Atalay, vergiyle ilgili haksız bir uygulama olduğunu ifade etti. Atalay, "Bu durum sürdürülebilir bir şey değil. Bir işçinin aşağı yukarı 1,5 ücreti vergiye gidiyor. Bu doğru değil" değerlendirmesinde bulundu.

Emeklilere Yapılacak Fark Ödemesi İçin Tarih Belirlendi Emeklilere Yapılacak Fark Ödemesi İçin Tarih Belirlendi

Kamudaki taşeron işçilerin kadro taleplerinin devam ettiğini anımsatan Atalay, taşeron işçilere verilen kadro sözünün yerine getirilmesi gerektiğini de söyledi. Artıgerçek