Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayına yönelik Ekonomik Güven Endeksi verilerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, bir önceki aya göre güven endekslerinde değişiklikler yaşandı.

Tüketici Güven Endeksi

Şubat ayında tüketici güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,3 oranında azalarak 79,3 değerine geriledi. Bu veriler, tüketicilerin ekonomik duruma olan güvenlerinin düştüğünü göstermektedir.

Reel Kesim Güven Endeksi

Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi ise Şubat ayında yüzde 0,9 oranında azalarak 102,0 değerine geriledi. Bu da imalat sektöründe güvenin azaldığını göstermektedir.

Hizmet Sektörü Güven Endeksi

Hizmet sektörü güven endeksi ise Şubat ayında yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerine yükseldi. Bu veriler, hizmet sektöründe bir önceki aya göre güvenin arttığını göstermektedir.

Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi

Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise Şubat ayında yüzde 1,0 oranında azalarak 114,5 değerine geriledi. Bu da perakende sektöründe güvenin azaldığını göstermektedir.

Emeklilerin Satın Alma Gücü Azalıyor: Beş Ayda 3 bin 651 TL'lik Kayıp Emeklilerin Satın Alma Gücü Azalıyor: Beş Ayda 3 bin 651 TL'lik Kayıp

İnşaat Sektörü Güven Endeksi

İnşaat sektörü güven endeksi ise Şubat ayında yüzde 1,0 oranında artarak 91,8 değerine yükseldi. Bu veriler, inşaat sektöründe güvenin bir önceki aya göre arttığını göstermektedir.

Yapılan bu açıklamalar, Türkiye ekonomisinin farklı sektörlerinde güven endekslerinde yaşanan değişiklikleri ortaya koymaktadır.