Seçimlerin ardından ekonomi yönetiminin değişmesinin ardından faiz kararıyla birlikte artış seyrini hızlandıran döviz kurlarında rekor artış bugün de devam etti. Dolar ve Euro, güne yeni rekorla başladı.

Saat 8.45 itibarıyla 26 TL'den işlem gören dolar gün içinde 26,25 TL seviyesine çıkarak rekor tazeledi.

Aynı saatlerde 28,40 TL seviyesinde bulunan Euro ise, gün içinde en çok 28,61lira yükselerek tarihi zirvesini yeniledi. Öte yandan, piyasalar bugün bayram tatili sebebiyle yarım gün açık kalacak.

RELATED VİDEO

Gram altın fiyatı ise ons altından ziyade dolar/TL kurundaki yükselişten destek bularak dün tarihi zirvesini 1.617 TL’ye çıkarmıştı. Altının gram fiyatı bugün de yeni rekor rakam olan 1623 TL’yi ekranlarda gösterdi.

TL YÜZDE 30 DEĞER KAYBETTİ

Seçimlere kadar Merkez Bankası’nın arka kapı satışları ve piyasa dışı düzenlemelerle baskılanan döviz kurları, 28 Mayıs seçimlerinden sonra serbest bırakılmıştı.

14 Mayıs seçimlerinden önce 19,60 lira seviyesinde işlem gören ve 28 Mayıs’taki ikinci turun ardından ilk kez 20 lirayı aşan dolar, seçimlerden bir ay sonra tarihte ilk kez dün 26 lirayı görmüştü.

Akaryakıtta Benzin ve Motorine Yeni Zam Haberi Bekleniyor Akaryakıtta Benzin ve Motorine Yeni Zam Haberi Bekleniyor


Seçimler öncesinde 20 liranın altında tutulmaya çalışılan dolar, seçimlerin sonuçlanmasının ardından geçen bir ayda yaklaşık olarak yüzde 30 değerlendi. (EKONOMİ SERVİSİ)