PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi eleştirdiği videosu gündem olan ve soruşturma açılması sonrası gözaltına alınan Tele1 TV Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ bu sabah Çağlayan Adliyesi'ne getirildi.

Merdan Yanardağ dosyasına bakan savcı öğleden sonra adliyeye geleceği ifade ediliyor ve Yanardağ bekletiliyor.

Bekletilmesinin gerekçesi olarak ise dosyaya bakan savcının öğleden sonra adliyeye gelmesi gösteriliyor. Yanardağ'ın avukatlar ise, kararın öğle saatlerinden sonraya kalmasına tepkili.

RELATED VİDEO

NE OLMUŞTU?

TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Merdan Yanardağ'ın TELE 1 ekranlarında "Abdullah Öcalan'a uygulanan tecritin hukukta hiçbir yeri yoktur. Ailesi ve avukatı ile bile görüşemiyor. Böyle bir düzen olur mu? Abdullah Öcalan; çok kitap okuyan, siyaseti doğru okuyan, doğru çözümleyen son derece zeki bir kişidir" ifadelerini kullandığı video sosyal medyada yayıldı. İYİ Partili isimler de dahil olmak üzere pek çok kişi Yanardağ'ı hedef gösteren açıklamalara yaptı.

Yanardağ, dün yayın esnasında kanalın ofisine gelen polis memurları tarafından yayın sonrasında gözaltına alındı.


Dün öğlen saatlerinde kanaldan gözaltına alınan Merdan Yanardağ, bu sabah Çağlayan Adliyesi'ne getirildi.

YANARDAĞ YALANLADI

Yanardağ sonrasında videoların montaj olduğunu, çözüm sürecine dair sözlerinin kesilip biçildiğini açıkladı.

Yanardağ, sosyal medya hesabından, "Düşkün M.Ali Çelebi, AKP'nin Öcalan ile başlatmak istediği yeni çözüm sürecini (Ensarioğlu'nun açıklamalarına bakın) eleştirdiğim programdan, kesip biçerek hazırladığı video ile muhabirlik yapıp, partisine yaranmaya çalışmış. Troller de üzerine atlamış. Hadi oradan montajcılar" diye yanıt verdi.

İyi Parti Tele1'e saldırıyor.. Hem de montaj bir video üzerinden. Güya Öcalan'ı övmüşüm. Yalan! AKP'nin yeni bir çözüm süreci hazırlığını eleştirdim. 5'li Çete ile tezgah kurmalarını engelledik. Dertleri bu. Şimdi de iktidara yanışıyorlar. Hesapları da bu. Yanıtını alırlar..

— Merdan Yanardağ (@merdanyanardag) June 25, 2023
RTÜK TELE 1 HAKKINDA İNCELEME BAŞLATTI

İktidar medyası ve çevrelerinden sosyal medya kullancıları Yanardağ hakkında kampanya başlatırken, RTÜK Başkanı Şahin oe, sosyal medya hesabından, "Binlerce kişinin katili terörist başını öven Merdan Yanardağ denilen şahsın açıklamaları üzerine Tele 1 hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." paylaşımı yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Saatte 81 Asgari Ücret Harcama Yapıyor Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Saatte 81 Asgari Ücret Harcama Yapıyor

Yanardağ ise "Ebubekir Bey, kimseyi öven yok. Tam tersine, Apo'yu öven ve yeni bir çözüm sürecinin yolunu döşeyen AKP milletvekili Galip Ensarioğlu'nun çözüm sürecine ilişkin açıklamalarını eleştiren bir program var. Seçim sürecindeki gibi, montaj videolara dayanarak bahane aramayın" diye yanıt verdi.

'KUMPAS OPERASYONU'

Yanardağ ayrıca şu açıklamayı da yaptı:

"TELE1’e yönelik bir operasyon var. Dün geceden başlayan, benim adım üzerinden gerçekleştirilen bir kumpas operasyonu. Güya terör örgütünü ve suç olan fiili övmüşüm, iddia bu. Bizim bir yayınımız üzerine tamamen kurgu, montaj ve iftira üzerine inşa edilmiş bir suçlama kampanyası var.

"Ben hiçbir terör örgütünü övmedim, hiçbir terör örgütü liderini de övmedim. Böyle bir kastım da niyetim de yok. O programda AKP milletvekili Galip Ensarioğlu’nun yeni bir çözüm süreci başlatma ve kendi iktidar alanları daralmış olan AKP’ye yeni bir alan açma çabası olduğunu dile getirdim. 6 gün önce 4 Soru 4 Yanıt programında benim sorulara verdiğim yanıtlardan biri de Ensarioğlu’nun çıkışıydı. Gündemdeki bu konu üzerine ben de yorumlarımı ortaya koydum."

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da “Suçu ve Suçluyu Övme” ve “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” iddialarından soruşturma başlattı. Soruşturma sonrası Yanardağ gözaltına alındı.