İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC) Çin'in TikTok video paylaşım platformuna 345 milyon euro para cezası kesildiğini duyurdu. DPC'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, TikTok tarafından çocukların kişisel bilgilerinin kullanılması konusunda Avrupa Birliği (AB) yasalarının birden fazla maddesinin ihlal edildiği belirtildi.

The Guardian'ın haberine göre, 18 yaş altı kullanıcıların içeriklerinin kamuya açık olmasını önlemeyen TikTok, Genel Veri Koruma Tüzüğü'nün birden fazla maddesini ihlal etti. Buna göre, TikTok çocukların hesaplarını otomatik olarak kamuya açık hale getirmiş, çocuk kullanıcılara şeffaf bilgi sağlama konusunda başarısız olmuş ve içerikleri kamuya açık olan 13 yaş altı çocuklara yönelik riskleri gerektiği gibi göz önünde bulundurmamıştı.

İşgal altındaki Batı Şeria'da saldırı: 1 ölü, 8 yaralı İşgal altındaki Batı Şeria'da saldırı: 1 ölü, 8 yaralı

ÇOCUKLARIN HESAPLARI HERKESE AÇIK

DPC'den yapılan açıklamaya göre, 13-17 yaş arasındaki TikTok kullanıcıları, platforma üye olurken varsayılan ayarlar gereği hesapları kamuya açık hale geliyor, böylece herkes hesapta paylaşılan içerikleri görüp yorum yapabiliyordu. 'Aile eşleşmesi' seçeneği hakkında da değerlendirmede bulunan DPC, söz konusu seçeneğin bir ebeveynin 18 yaş altı kullanıcının hesap ayarlarını kontrol edebilmesine olanak tanıdığını, ancak eşlenen diğer hesabın bir ebeveyn ya da vasiye ait olup olmadığının kontrol edilmediğini belirtti.

Açıklamada, Tiktok tarafından söz konusu kişisel verilerin korunmasına ilişkin ihlallerin 31 Temmuz-31 Aralık 2020'de gerçekleştiği ve bu ihlaller nedeniyle platforma 345 milyon avro (370 milyon dolar) para cezası kesilmesine karar verildiği belirtildi. DUVAR