Diyarbakır'ın Sur Belediyesi'nde mazbata töreninde Mustafa Kemal Atatürk ve Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarına 'hakaret' edildiği iddiasıyla ilgili U.G. adlı zihinsel engelli kişi tutuklandı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Diyarbakır Sur Belediyesi makam odasında, Belediye Başkanın göreve başlaması nedeniyle gerçekleştirilen programda, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içeren sözler sarf edilmesi nedeniyle gözaltına alınan şüpheli hakkında tutuklama kararı verilmiştir."

Geceyi emniyette geçiren U.G., savcılık tarafından “Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanuna muhalefet etmekten” ve “Cumhurbaşkanına hakaretten” iddialarıyla tutuklama istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Gezer, sevk edildiği hakimlikçe aynı gerekçelerle tutuklandı.

ÖHD: YÜZDE 50 ENGELLİ

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi, gözaltına alınan U.G'nin yüzde 50 engelli olduğunu duyurmuştu.

Açıklamada, "İnönü Üniversite Sağlık Kurulu raporu ile %50 zihinsel engelli bulunan U.G. sosyal medyaya yansıyan görüntülerden sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen talimat ile Diyarbakır TEM şube tarafından gözaltına alınmıştır. İlk temas anında engellilik durumu anlaşılır olması ve ailesinin engellilik raporunu kolluğa sunmasına rağmen kötü muameleye maruz kalacak şekilde gözaltına alınmıştır" denilmişti.

ANNESİ: KİMSEYE BİR ZARARI YOK

U.G.'nin annesi Fatma G., oğlunun zihinsel engel raporu bulunduğunu ve kalabalık gördüğü yere gitme eğilimi gösterdiğini anlatmıştı.

Anne Fatma G., oğlunun bu nedenle Sur’daki sokağa çıkma yasakları döneminde tutuklandığını aktararak, yüzde 50 zihinsel engelli raporu verilmesi üzerine Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden serbest bırakıldığını söylemişti.

Anne, "Oğlum gözaltına alındıktan sonra evimize baskın yapıldı, evin altını üstüne getirdiler. Oğlum engelli olduğu için nerede bir kalabalık görse oraya gidiyordu. Düğünlere, toplantılara... Ancak kimseye bir zararı yok. Engelli bir insanı oraya tıkıp ne yapacaklar? Yüzde 50 raporu olan bir insanı nasıl alıp götürüyorlar? Bütün Diyarbakır oğlumun engelli olduğunu biliyor” demişti. Artıgerçek

Zincirleme Kaza Meydana geldi.. 10 kişi öldü 30 yaralı Zincirleme Kaza Meydana geldi.. 10 kişi öldü 30 yaralı

690X390Cc Amd 21 04 2024 Ugur Gezer Ss4E

Bakan Tunç'tan Sur açıklaması: Atatürk ve Erdoğan'ın fotoğraflarına hakarete tutuklama

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Diyarbakır Sur Belediyesi makam odasında, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarına hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan şüphelinin tutuklandığını duyurdu.

Yüzde 50 zihinsel engelli raporu olan Uğur Gezer'in annesi Fatma Gezer ise oğlunun DEM Parti yöneticisi olarak gösterilmesine tepki gösterdi.

Bakan Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Diyarbakır Sur Belediyesi makam odasında, Belediye Başkanın göreve başlaması nedeniyle gerçekleştirilen programda, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içeren sözler sarf edilmesi nedeniyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan adli soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheli şahıs hakkında Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliğince, 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret' ve 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlarını işlediğine dair kuvvetli suç şüphesini gösterir somut delillerin mevcut olduğu gerekçesiyle tutuklama kararı verilmiştir" dedi. DUVAR