Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde eski AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından Şenyaşar ailesine yapılan saldırının üzerinden altı yıl geçti.

24 Haziran 2018 Genel Seçimleri’ne 10 gün kala ilçedeki işyerlerini ziyaret eden AKP’liler, tartıştıkları Celal, Adil, Mehmet, Fadıl ve Ferit Şenyaşar kardeşlere işlettikleri dükkanda sopa, bıçak ve silahla saldırdı. Saldırı, yaralıların kaldırıldığı Suruç Devlet Hastanesi'nde de devam etti.

İş yerinde kim tarafından ateşlendiği belirlenemeyen bir mermiyle yaralanan Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Şah Yıldız, hastanede öldü. Bu esnada hastanede bulunan Yıldız’ın yakınları, tedavi altında olan Şenyaşar kardeşlere hastane personellerinin önünde saldırdı, Celal ile Adil Şenyaşar yüzlerce kamu kamu çalışanının gözleri önünde katledildi.

Çocuklarının vurulduğunu haber alan baba Hacı Esvet ve anne Emine Şenyaşar hastaneye koştu. Hastanenin acil girişinde Yıldız’ın yakınlarıyla karşılaşan baba Şenyaşar, eşinin (Emine Şenyaşar) gözleri önünde linç edilerek katledildi.

KANLI DUVARLAR BOYANDI

Hastaneye yaralı olarak kaldırılan Ferit ve Mehmet Şenyaşar kardeşler ise sağlık çalışanları tarafından hastaneden kaçırılarak kurtarıldı. Yaralıları taşıyan ambulans daha hastane bahçesinde iken tekerlekleri patlatıldı, camları kırıldı. Hastanede yaşanan linç ve ölümler esnasında dönemin Urfa Valisi Abdullah Erin, Suruç Kaymakamı Tarık Açıkgöz ile dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba hastane bahçesinde bulunuyordu. Hastanedeki devlet erkanı ve üst düzey güvenlik durumuna rağmen hastanedeki kamera kayıtlarının çalındığı iddia edildi. Hastanede “sarı alanda” linç edilen Esvet Şenyaşar’ın duvarlara bulaşan kanı daha sonra boyanarak yok edildi.

Ehliyet Alacak Adaylara Önemli Uyarı: Direksiyon Sınavı Kurallarında Değişiklikler Geliyor Ehliyet Alacak Adaylara Önemli Uyarı: Direksiyon Sınavı Kurallarında Değişiklikler Geliyor

FADIL ŞENYAŞAR YARALI HALDE TUTUKLANDI

Babası ve iki kardeşini kaybeden Fadıl Şenyaşar, olaydan 3 gün sonra savcılık talimatıyla Diyarbakır'da tedavi gördüğü hastaneden taburcu edilerek gözaltına alındı. Urfa Adliyesi'ne getirilen Şenyaşar, kafası ve boğazı sargı içinde çıkarıldığı savcılıkta babası ve kardeşlerinin öldüğünü öğrendi. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Urfa 1 Nolu T Tipi Cezaevi'ne götürülen Şenyaşar, daha sonra Elazığ Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Burada yaklaşık 6 yıl tek kişilik hücrede tutulan Şenyaşar, iki hafta önce Diyarbakır 2 Nolu T Tipi Cezaevi’ne sevk edildi.

DAVA SÜRECİ

Şenyaşar ailesinin maruz kaldığı katliama dair dava dosyaları, olay aynı gün yaşanmasına rağmen “işyeri” ve “hastane” olarak ikiye ayrıldı. İşyeri ile ilgili yapılan yargılamalarda Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay, Enver Yıldız’a ise 18 yıl hapis cezası verildi. 2 Nisan 2021 tarihinde Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen karar, 9 Aralık 2022’de Antep Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozuldu.

“Hastane” dosyası ile ilgili 4 yıl 4 ay süren soruşturma sonucunda gizlilik kararı kaldırılarak iddianame hazırlandı. Dava kapsamında yargılanan 19 sanık hakkında Hacı Esvet ve Adil Şenyaşar’ı katletmekten, Ferit ve Mehmet Şenyaşar’ı ise yaralamaktan hapis cezası talep edildi. İlk duruşma 17 Ocak 2023’de Malatya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Mahkeme, 1 Şubat'ta verdiği ara karar ile "Hastane" ve "İşyeri" dosyasını birleştirerek, davanın görüldüğü 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. 7 Haziran 2024’te davanın 6’ncı duruşmasında mahkeme heyeti, tutuklu Fadıl Şenyaşar ve Enver Yıldız’ın “Kuvvetli suç şüphesi”, Celal Yıldız ve Mikail Şimşek için ise “Delillerin toplanmaması" gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, bir sonraki duruşma tarihini 19 Temmuz olarak belirledi.

ŞENYAŞAR AİLESİ YARGILANIYOR

Saldırıda iki oğlunu ve eşini kaybeden Emine Şenyaşar ve saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar, Fadıl Şenyaşar’ın serbest bırakılması, katliama karışan ve göz yuman kişilerin yargılanması talebiyle 9 Mart 2021’de Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti başlattı. İki kişi olarak başlattıkları Adalet Nöbeti, kısa sürede büyüdü.

Adalet talep edenler tarafından bir sembol haline dönüşen Emine Şenyaşar hakkında nöbet esnasında sarf ettiği sözler gerekçe gösterilerek, “hakaret” suçlamasıyla 33 farklı soruşturma açıldı, bunlardan 10’u davaya dönüştü. Birçok mevsimsel zorluk ve sağlık sorunlarına rağmen eylemlerini kesintisiz sürdüren aile, birçok kez “gerekçe” gösterilmeden gözaltına alındı, pankartlarına el konuldu, para cezası ile cezalandırıldı. Aile, Urfa'da 846 günlük adalet arayışını 26 Temmuz 2023’te Ankara’ya taşıdı. Bakanlık önündeki eylemi ise 124’üncü gününde (6 Haziran 2024) Şenyaşar’ın sağlık sorunları nedeniyle Suruç ilçesindeki evine taşındı.

KİTLESEL ANMA

Aradan geçen 6 yılda adalet sağlanmadığı için eşi ve çocuklarının taziyesini kurmayan ve yas tutmayan Emine Şenyaşar’ın tek talebi adalet. Bütün engellemelere rağmen Adalet Nöbeti eylemini sürdüren aile, katliamın yıldönümünü kez daha kitlesel mezarlık anması yapmaya hazırlanıyor. Yarın Suruç Asri Mezarlığı’nda saat 14.00’da yapılacak kitlesel anmaya, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır’ın yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin katılması bekleniyor.

Kaynak: MA