Van’da 4.2 şiddetinde deprem meydana geldi Van’da 4.2 şiddetinde deprem meydana geldi

Mêrdîn’in Şemrex (Mazıdağı) ile Amed'in Çınar ilçesi arasındaki bölgede bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın büyüyerek yerleşim yerlerine sıçradı. Yangının büyümesi üzerine köylüler evlerini terk ederken yaşamını yitirenlerin ve yaralıların olduğu öğrenildi.
 
Yanma tehlikesi ile karşı karşıya kalan yurttaşlar, yetkililerin müdahalesini beklerken görüştüğümüz Şemrex Belediye Eşbaşkanı Kudret Uçuk, “Durum çok kötü. Kaymakama Valiye haber verdik ve helikopter istedik. Ancak hala gönderilmiş değil. İtfaiye ekipleri ile yangına müdahale edilemiyor. İtfaiye yetersiz kalıyor. Bir an önce helikopterle müdahale edilmesi gerekiyor. Orada insanlar yanıyor” dedi.
 
'HAVADAN MÜDAHALE EDİLSİN' ÇAĞRISI 
 
Mêrdîn’deki tüm itfaiye ve ambulanslar bölgeye sevk edilirken, araçların yetersiz kalması nedeniyle Amed’den de takviye araç sağlandığı belirtildi. Havadan henüz bir müdahale yapılmazken Çınar Belediye Eşbaşkanı Semra Akyüz,  yangının büyük olduğunu, ölü ve yaralıların olduğunu belirterek, “Yangının karadan müdahalesi zor. Biran önce havadan müdahale edilmesi gerekiyor” çağrısı yaptı.