Tver bölgesinde Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in de öldüğü açıklanan özel jetin düşmesiyle ilgili soruşturma devam ediyor.

Rusya Soruşturma Komitesi'nin uçağa ait kara kutunun bulunduğunu işaret ettiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

'EŞYALARA VE BELGELERE EL KONULDU'

"Uçak kazasına ilişkin tüm koşulların tespiti için gerekli olan eşya ve belgelere el konuldu. Gerekli adli tahliller de yapılıyor. Soruşturma kapsamında, yaşananlara yönelik olası tüm seçenekler dikkatlice kontrol edilecek."

RELATED VİDEO

ÖSYM'den Duyuru: ÖABT Giriş Belgeleri Artık Erişilebilir Durumda ÖSYM'den Duyuru: ÖABT Giriş Belgeleri Artık Erişilebilir Durumda

'MOLEKÜLER GENETİK TESTLER YAPILIYOR'

Özel jetin enkazında 10 kişinin cesedinin bulunduğu belirtilen açıklamada, "Kurbanların kimliklerinin belirlenmesi için moleküler genetik testler yapılıyor." bilgisi verildi.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna'daki savaşı destekleyen ancak ordu yönetiminin yanlış kararlar aldığını savunan Prigojin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e en yakın isimlerden biri olarak bilinmesine rağmen haziran ayında sürpriz biçimde silahlı bir başkaldırıya imza atmıştı. Prigojin ve beraberindeki askerlerin Ukrayna sınırından Moskova'ya yürüyüşü, Putin'in en yakın müttefiklerinden Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun başlattığı müzakere süreciyle son bulmuştu.


Prigojin en son, "uçak kazasından" bir gün önce yayınlanan bir videoda, Afrika'da Wagner için asker toplarken görülmüştü. Dün ise kendisi ve Utkin'in yanı sıra bir dizi ismin daha yolcu listesinde bulunduğu belirtilen özel uçak, Moskova-St. Petersburg yolunda düştü.

Rus yetkililer, uçağın düştüğü haberi sonrasında ise Prigojin'in adının yolcu listesinde olduğunu açıklamış ancak olay sırasında uçakta bulunup bulunmadığına dair bir bilgi vermemişti. Yaklaşık iki saat sonra Wagner'le bağlantılı Telegram kanalı Gray Zone Prigojin'in öldüğünü duyurmuş, kısa süre içinde de Rus Havacılık Dairesi Rosaviatsia'dan teyit gelmişti. (DIŞ HABERLER)