Sağlık Bakanlığı 36 Bin Sözleşmeli Sağlık Personeli Alacak

Cumhurbaşkanı Kararına Göre Belirlendi

Türkiye'de sağlık sektörüne önemli bir istihdam olanağı açılıyor. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, yıl sonuna kadar 36 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacak. Bu karar kapsamında sağlık birimlerinin yeniden belirlenmesine de gidildi.

Yeniden Belirlenen Sağlık Birimleri

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla birlikte, "eleman temininde güçlük çekilen yerlerde ve hizmet dallarında sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla sözleşmeli sağlık personeli istihdam edilecek hizmet birimleri" yeniden belirlendi.

İstihdam Edilecek Personel Dağılımı

Karara göre, 1 diyetisyen, 9 ebe, 2 hemşire, 25 sağlık memuru, 1 sağlık teknikeri, 3 bin 498 tabip ve 32 bin 464 uzman tabip istihdam edilecek. Bu personelin 1'i acil sağlık hizmetlerinde, 7'si ilçe sağlık müdürlüğü/toplum sağlığı merkezlerinde, 8'i sağlık evlerinde, 35 bin 984'ü ise yataklı tedavi birimlerinde görev alacak.

19 Mayıs'ta Genç İşçiler Raporu: Son 11 Yılda En Az 2 bin 500 İş Kazası Kaydı 19 Mayıs'ta Genç İşçiler Raporu: Son 11 Yılda En Az 2 bin 500 İş Kazası Kaydı

Sağlık sektörüne yapılacak bu yeni istihdamla birlikte, hizmet sunumunun kalitesinin arttırılması ve vatandaşların daha iyi bir sağlık hizmeti alabilmesi hedefleniyor.