Kazancını Kayıtdışı Bırakanlar Vergi Denetimine Takılacak

Mükellefler İçin Yeni Çalışma Başlatıldı

Vergi müfettişleri, kazancını kayıtdışı bırakan mükellefler için yeni bir çalışma başlatıyor. Vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine, kredi kartı ödemesi kabul etmeyip IBAN’a havale isteyenlere ceza yazılacak. Banka hesapları üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda parayı takip eden vergi müfettişleri, sürekli farklı kişilerden havale gelen banka hesabı sahiplerine cezalı tarhiyatlar uygulayacak.

THY 'huzur hakkı' uçuyor..  102 bin liraya yükseldi THY 'huzur hakkı' uçuyor.. 102 bin liraya yükseldi

Kredi Kartı İle Yapılan Ödemeler Takip Edilebiliyor

Bankalar ve kredi kartı okuma makinesi (POS makinesi ve imprinter cihazı) veren diğer kurumlar, cihazlarda oluşan satış bilgilerini Maliye ile paylaşıyor. Kredi kartı ile yapılan ödemeler hem KDV hem de gelir ve kurumlar vergisi yönüyle kayıt altına alınıyor. Ancak son dönemde bazı işletmelerin vergi kaçırmak amacıyla fiş ve fatura düzenlememek için müşterisinden IBAN yoluyla tahsilat yapmak istediği belirtildi.

IBAN Kullanımı Vergi Kaçağına Yol Açıyor

IBAN hesabına para gönderilen kişilerin yasa dışı faaliyette bulunmaları halinde bu hesaba para gönderenlerin tamamı için aynı suçla itham edilme riski taşıdığına dikkat çekildi. Özellikle hizmet sektöründe stok problemi bulunmadığı için müşterilerin IBAN yoluyla ödemeye yönlendirildiği ve tespit edilen sayının oldukça fazla olduğu belirtildi.

Kayıtdışı İşlemler Yakın Takipte

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, kazançları ile harcamaları uyumlu olmayan kişilere yönelik yaptığı analizlere son dönemde hız verdi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in genel yaklaşımı da, “Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların ve haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz” olduğu dile getiriliyor.