PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorunun demokratik çözümü için 1 Şubat'ta başlayan "Büyük Özgürlük Yürüyüşü" 15’inci gününde PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın doğduğu Riha''nın Xelfetî ilçesine ulaştı. Yürüyüşçüleri “Güneşin doğduğu topraklara hoş geldiniz” pankartı ile karşılayan halk, “Selam, selam İmralı’ya bin selam”, “Kahrolsun 15 Şubat komplosu” sloganlarını attı. Sloganlar eşliğinde DEM Parti ilçe binasına ulaşan yürüyüşçüler, burada bir açıklama yaptı. Açıklamayı DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar yaptı. 

‘MİLYONLARIN YÜRÜYÜŞÜ’

Yürüyüş boyunca kendilerine destek veren herkese teşekkür eden Uçar, “Biz sadece bu yürüyüşü gerçekleştirenler yürümedik; binler, milyonlar yürüdü. Her yerde Kurdistan topraklarını, tarihini solduk. Yürüyüşümüzü kriminal hale getirenlere sesleniyoruz; bu yürüyüşün sahibi Kürt halkıdır, halkımızın barış talebidir. Yüzyıldır savaşın dayatıldığı bir coğrafyada barışın sesini yükseltmeye devam eden bir mücadele yürütüyoruz. 15 Şubat 1999 yılında Sayın Öcalan Türkiye’ye getirildi. Sayın Öcalan buraya getirilirken Kürt gerçekliğinin bitirilmesi olarak bu komplo tarif edildi. Ama bu komplo başarıya ulaşmadı” dedi. 

‘TEK ÇÖZÜM ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜDÜR’

Her taleplerine karşı baskı politikasının uygulandığına dikkati çeken Uçar, “Kürt sorunu karşısında parmağını dahi kımıldatmayan ve polisi önümüze koyan devlete sesleniyoruz; Kürtler asla boyun eğmedi ve eğmeyecek. Kürt sorunun çözülmesi için herkesin gücünü birleştirmesi gerekiyor. Kürt sorunu çözülmeye muhtaç bir hakikattır. Savaş politikalarında ısrar edenlere sesleniyoruz; bu sorun çözülecek ve bu sorunun çözülmesinin tek yolu da Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanmasıdır. Uluslararası komplodan sonra Türkiye devleti kendi hukukunu ve uluslararası hukuku ayaklar altına alan bir tecrit sistemi devam ettiriyor ama Kürtler taleplerinden vazgeçmiyor” diye konuştu. 

Kabine Yarın Toplanıyor: Tasarruf Genelgesi Gündemde Kabine Yarın Toplanıyor: Tasarruf Genelgesi Gündemde

‘HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ’

Dört parça Kurdistan’da yaşayan Kürtlerin taleplerinden vazgeçmediğini vurgulayan Uçar, şunları dile getirdi: “Kürtler, uluslararası komployu yapan hegemon güçlerin yarattığı IŞİD ile çok güçlü bir şekilde mücadele ettiler. Kürtler, Kürt kadınları Rojava’da yeni bir paradigmanın kapısını açtılar. Sayın Öcalan’ın paradigmasının bu coğrafyada mutlaka hayat bulması gerekiyor. Bu yürüyüşü burada bitireceğiz ama Sayın Öcalan’ın sesi herkese ulaşana ve Kürt sorunu çözülene kadar mücadele edeceğiz. Yürüyüş boyunca emek veren ve mücadele eden herkese teşekkür ediyoruz.” 

Yürüyüşçüler, daha sonra Öcalan’ın köyü olan Amara’ya gitmek için yola çıktı.