Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel’in katılacağı Trakya Buğday Mitingi bugün Tekirdağ’ın Hayrabolu İlçesi’nde bulunan Galatasaray Meydanı’nda düzenleniyor.

Miting öncesi üreticiler ürünlerini yere döktü. Özgür Özel, çiftçinin sorunlarını dinledi.

Whatsapp Image 2024 06 14 At 15 21 40 2 860X505-1

ÇİFTÇİLER ÖZEL’E KASKET TAKTI

Göçmen Dosyasındaki Veriler: Kolay Vatandaşlık Skandalı Göçmen Dosyasındaki Veriler: Kolay Vatandaşlık Skandalı

Çiftçiler, Özgür Özel'e kasket taktı, Özel sonrasında traktöre bindi.

Miting öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Özgür Özel, “Biz bu fiyatları duyduğumuzda Rize’deydik. Rize’de çay üreticisine maliyetinin iki lira altında fiyat vermişlerdi. Maaliyeti 19 TL, çay fiyatı 17 TL oldu. Rize’de isyan vardı çay mitingi yaptık. Oradan Adana’ya gittik, orada büyük bir isyan vardı. Biz orada halk buluşması diye belediyeye gittik bir buğday mitingine döndü. Buraya fiyat geldiğinde ve burada buğday hasadı başlayacak buradaki büyük isyanı duyduk. Geçen hafta gerçekleştirdiğimiz bütün görüşmelerde buğdaya bu fiyatı verdiniz ama hiç olmazsa 4 lira bir prim vermeniz lazım dedik. Ama kimse oralı olmadı. Biz de bugün sizin sesinizi duyurmaya geldik” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesinde 'Buğday Mitingi' düzenliyor.

Çiftçiler hububat alım fiyatını traktörlü konvoyla protesto etti. Özgür Özel, Buğday Mitingi'nin yapılacağı alana traktörle geldi.

Mitingde açıklamalarda bulunan Özgür Özel, "Geldiniz, beraber oldunuz, omuz omuza verdiniz ve sesinizi bütün Türkiye'ye duyurdunuz, bütün dünyaya duyurdunuz. 47 yıl sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisini birinci parti yaptık" ifadelerini kullandı.

Özgür Özel, şöyle devam etti: "31 Mart'ta sizi unutmayacağız demiştik. 10 bin lira ile geçinmek zorunda kalan emeklinin sesini duyuracağız, ürünü para etmeyen, hakkını alamayan, alnının terinin hakkını alamayan çiftçinin sesini duyuracağız dedik. 31 Mart'tan sonra biz asla bir zafer sarhoşluğuna kapılmadık. Belediye başkanları görevini yapacaklar, biz çok çalışacağız ve bu ülkede bir kez daha halkın iktidarını, CHP iktidarını, köylülerin iktidarını kuracağız."

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMESİNİ ANLATTI

"Bu rakamları duyduktan sonra herkesle görüştük" diyen Özel, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi anlattı.

Özel, şunları söyledi: "En son sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmede; 'Geçen hafta Rize'deydim. Çaya verilen fiyat 17 lira, maliyetin 3 lira altında. Buğdaya 9 lira 25 kuruş, ziraat odalarının hesapladığı maliyetin 2,5 lira altında. Çİftçiye bu hesap doğru gelmez, bu hesap tutmaz. Bu iş böyle yapılmaz. Çiftçiye bunu yaparsanız bu memleketin beli doğrulmaz' dedim. Mutlaka tavan fiyatların maliyetlerin çok üzerinde verilmesi lazım. Kilo başına 4 lira destek verilerek bu fiyatın telafi edilebilmesi ve buğdayın gerçekten para kazanabilmesi, buğday fiyatının 15 lira olması lazım."

"TRAKYA'DA TARIM GERİLİYOR"

Trakya'da tarımın gerilediğini belirten Özel, "GSYH içinde tarımın payı AK Parti geldiğinde yüzde 13.9'du. Oysa bu sene 6.3'e geriledi. Esas bütün paradan yüzde 14'ü tarıma giderken, şimdi yüzde 6'sı tarıma gidiyor" dedi.

Kaynak: Artıgerçek-Birgün