Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, iktidar partisi AKP'nin, kamuoyunun geniş kesimlerinde tepkilere neden olan İngiliz modeli örnek alınarak uyutma adı altında sokak hayvanları hakkındaki 'katliam'lı yasal düzenlemeye tepki gösterdi.

Özel, "Bu öldürme işi daha maliyetli bir kere. Esas tehlike şu çamaşır suyu enjekte edip öldürme gibi bir niyet var. Çamaşır suyu enjeksiyonu saatler süren çok acılı bir ölüm biçimi. Böyle bir caniliğe de sebebiyet vermemek lazım" dedi.

Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlayan Özgür Özel, partililere 'cumhurbaşkanı adaylığını konuşmayın' talimatı verdiğini söyledi ve "Benim cumhurbaşkanı adayı olmak gibi bir hedefim bir niyetim yok" dedi.

'CUMHURBAŞKANI ADAYI OLMAK GİBİ BİR HEDEFİM BİR NİYETİM YOK'

Özel, seçimlerin ardından partililere 'cumhurbaşkanı adaylığı konuşmayacaksınız' talimatı verdiğini doğruladı ve "Benim cumhurbaşkanı adayı olmak gibi bir hedefim bir niyetim yok. Benim bir niyetim var, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisini birinci parti yapmak, bir CHP'liyi cumhurbaşkanı yapmak" dedi.

Özel, "Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidar yapamazsam o gece buraya çıkıp istifa edeceğim, siyaseti o gün bırakacağım" dedi.

'SOKAK HAYVANLARINI UYUTMA ADI ALTINDA KATLETMEK OLMAZ, KABUL EDEMEYİZ'

Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Bahçeli'den AK Parti-CHP İttifak Önerisi: 6'lı Masa da Destek Versin Bahçeli'den AK Parti-CHP İttifak Önerisi: 6'lı Masa da Destek Versin

Bu iş maalesef bazen sınıfsal bir ayrıma denk geliyor. Bazılarımız güvenlikli sitelerdeyiz bazılarımızın evinin önünden çocukları servisle alınıyor, bazımız istediğimiz saatte özel hastaneye gidebiliyoruz. Ama yoksullarımız servise binemeyenler yürüyerek okula gidenler daha çok tehdit altında. Bu sorunu yaşayanların dillendirip yaşamayanların sırtını dönmesini kabul etmiyorum. Ama bu sorunun çözümü için sorun sürdürülemez bir hale geldi deyip de sokak hayvanlarını uyutma adı altında katletmek olmaz, kabul edemeyiz, çare ne? CHP size bunu yaptırmayız derken çözümü de önermek durunda.

'ÇAMAŞIR SUYU ENJEKSİYONU SAATLER SÜREN ÇOK ACILI BİR ÖLÜM BİÇİMİ'

Bir sokak hayvanlarıyla ilgili 4 kademede bir kısırlaştırma seferberliğine ihtiyaç var. Bir kaynağını durdurmak; ikincisi yerleşim merkezlerindeki köpeklerin kısırlaştırılması, bunun için çok sayıda hayvan barınağına ihtiyaç var, son olarak da bir sahiplendirme seferberliğine ihtiyaç var. Bu beşini yapmadan sorunu çözemeyiz. Bu aşamada öldürelim diyorlar. Bu öldürme işi daha maliyetli bir kere. Esas tehlike şu çamaşır suyu enjekte edip öldürme gibi bir niyet var. Çamaşır suyu enjeksiyonu saatler süren çok acılı bir ölüm biçimi. Böyle bir caniliğe de sebebiyet vermemek lazım.

"AKP’nin de altında imzası olan sokak hayvanları fonu çalışması var. Bunun için biz üstümüze düşen neyse yapacağız. Bu işi bir çatışma alanına dönüştürmeden kanun teklifine ölüm mölüm yazılmadan, bu kutuplaştırma yaratır. Eylemler başlar. Öldürmeyin diye insanlar sokaklara dökülür. Bir toplumsal tansiyon yaratmadan bu sorunu iki yıl içinde kökünden çözecek o büyük kampanyayı yapmamız lazım.

PARTİLİLERE 'CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞINI KİMSE KONUŞMAYACAK' TALİMATI

“(Partinizin yetkililerine ‘bugün Türkiye’nin gündeminde cumhurbaşkanı adaylığı yok kimse konuşmayacak’ talimatı verdiniz mi?) Evet dedik. Doğrudan yaptığım konuşmayı söyleyeyim ‘Biz CHP’de partinin yönetimini ele aldık iktidara geldik parti bir bütün bu parti hepimizin, bu partide geçmişte yaptığımız doğruları sürdürmek boynumuzun borcu ama yapılan yanlışları da hep birlikte terk etmemiz lazım. En büyük hatamız seçimin ertesi günü aday ve ittifak konuşulmaya başlanıyor.

CHP sosyal demokrat bir parti CHP çay emekli mitingi yapacak. CHP kendini böyle anlatacak sol bir parti. Öbür tarafta milliyetçi demokrat bir parti kendini anlatacak. Günü geldiğinde ittifak gerekirse seçimden sonra değil seçimden makul bir süre önce döner bakarsın. Bir şey paylaşacaksak da ona göre paylaşırız kimse kimsenin hakkına girmez. Biz kendi kimliğimizle milletimize yapıcı bir muhalefeti gösterelim.

'CUMHURİYET HALK PARTİSİ’Nİ İKTİDAR YAPAMAZSAM O GECE BURAYA ÇIKIP İSTİFA EDECEĞİZ, SİYASETİ O GÜN BIRAKACAĞIM'

Seçimin ertesi günü aday konuşmak; bu potansiyel adayları küstürecek mevcut adayları başka bir psikolojiye sokacak ve milleti boşu boşuna meşgul edecek bir şey. Benim canıma tak etti geçtiğimiz seçimdeki bu hatayı yeniden yaptırmak isteyen bir tuhaf kafa var. Hep aday tartışması açılıyor. Arkadaşlara dedim. Soru gelsin gelmesin ne beni övmek için olsun olmasın…

Benim cumhurbaşkanı adayı olmak gibi bir hedefim bir niyetim yok. Benim bir niyetim var, bulunduğunuz yerden bu seçim akşamı olduğu gibi Atatürk’ün partisi Cuhmuriyet’in ikinci yüzyılının ilk genel seçiminde birinci partidir dediysem ben en büyük hedefime ulaşmışımdır.

CHP’nin 973 ilçedeki ilçe binalarının ışıkları sabaha kadar yanacak. Ben kendi adıma hiçbir şey istemem. Ben CHP’nin bu seçimlerde iktidar yapayım bir CHP’li cumhurbaşkanı yapalım bu ülkeyi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyet ettiği rotaya sokalım. Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidar yapamazsam o gece buraya çıkıp istifa edeceğim, siyaseti o gün bırakacağım."  Artıgerçek