Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl ilk kez ortaokul 6. sınıfların "Türkçe" ve "Matematik" dersleri ile lise 9. sınıfların "Türk Dili ve Edebiyatı" ve "Matematik" derslerinin ikinci yazılı sınavlarını "ülke genelinde ortak sınav" olarak düzenleme kararı aldı.

AA'nın haberine göre bu kapsamda, ülke genelindeki ilk ortak sınavlar, 6. sınıf Türkçe ve Matematik dersleri için 26 Aralık 2023 Salı günü, 9. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ile Matematik dersleri için 27 Aralık 2023 Çarşamba günü yapılacak. Bakanlıkça hazırlanan sorular okullara teslim edilecek ve sınav okul tarafından yapılacak. Sınav evrakı, il ölçme değerlendirme merkezlerince değerlendirilecek.

43 Öğrenciye Yönelik istismardan aldığı hapis cezaları ertelendi 43 Öğrenciye Yönelik istismardan aldığı hapis cezaları ertelendi

MAZERET SINAVLARI YAPILACAK

Ortak sınavlara katılamayan öğrenciler için mazeret sınavları yapılacak. Ülke ve il ve ilçe geneli ortak yazılı sınavların mazeret sınavı tarihleri milli eğitim müdürlüklerince ayrıca duyurulacak ve okul müdürlükleri tarafından e-Okul'a girilecek.

Ortak sınavlar, ölçme değerlendirme merkezleri tarafından yürütülecek. Uygulama, okulda öğretmenler tarafından yapılacak. Ortak sınavlar ölçme değerlendirme ilkelerine göre ve kazanımları ölçen sorulardan oluşacak. DUVAR